Nedavni slučajevi zaraze bakterijom legionela u zagrebačkom Kliničko-bolničkom centru izazvali su ozbiljnu zabrinutost i podigli svijest o opasnostima koje ova bakterija predstavlja. Evo ključnih informacija o legioneli i mjerama prevencije:

Širenje bakterije legionela
Uvod: Bakterija legionela često se može naći u stajaćoj vodi, kao što su cisterne, bojleri i sustavi vodovoda koji se rijetko koriste.

Simptomi infekcije
Početni simptomi: Infekcija može početi s groznicom sličnom gripi, ali može napredovati u teže slučajeve upale pluća kod osoba izloženih dulje vrijeme ili s oslabljenim imunitetom.
Rizici i mjere prevencije
Klimatizacijski uređaji: Postoji rizik prijenosa putem klimatizacijskih sustava, posebno ako se ne provodi redovita dezinfekcija. Suha ventilacija u vozilima obično smanjuje ovaj rizik.
Važnost održavanja: Redovito čišćenje i dezinfekcija vodovodnih sustava u stambenim, poslovnim i turističkim objektima ključno je za prevenciju legioneloze.
Posebni objekti: Bolnice, hoteli i javni bazeni posebno su osjetljivi te zahtijevaju stroge mjere higijene i redovit nadzor vodovodnih sustava.


Zaključak
Nedavni slučajevi u Zagrebu podsjećaju nas na važnost pridržavanja visokih standarda higijene i redovitog održavanja vodovodnih sustava kako bi se zaštitila javna sigurnost i zdravlje. Edukacija javnosti o opasnostima od legionele te provođenje preventivnih mjera ključne su u sprječavanju budućih izbijanja ove ozbiljne infekcije.

BONUS:

Evo pregleda preporuka za tjelesnu aktivnost prema dobi i zdravstvenom stanju, kako je opisano u tablicama:

Djeca do 5 godina
Preporuka: Dnevno provoditi 30-180 minuta interaktivne tjelesne aktivnosti u sigurnom okruženju.
Izbjegavati: Sjedenje u kolicima, hodalicama, hranilicama ili nosiljkama duže od 1 sat dnevno.
Djeca (5-12 godina) i adolescenti (13-17 godina)

fitness, sport, training, gym and lifestyle concept – group of smiling women exercising on mats in the gym

Uključiti: Tri dana u tjednu vježbe snažne aerobne aktivnosti i vježbe za jačanje mišića i kostiju.
Smanjiti: Sjedenje tijekom dužih razdoblja, poticati češće ustajanje, rastezanje ili šetnju.
Odrasli (18-64 godine)
Preporuka: Umjerena tjelesna aktivnost pet dana u tjednu, 30-60 minuta dnevno (150-300 minuta tjedno), ili pojačane aktivnosti 25-50 minuta, tri dana u tjednu (75-150 minuta tjedno).


Uključiti: Vježbe za jačanje mišića 2-3 puta tjedno u kombinaciji s aerobnim vježbama.
Trudnice i žene nakon porođaja
Preporuka: Svakodnevno 20 minuta aerobnih aktivnosti umjerenog intenziteta (150 minuta tjedno), uz vježbe za jačanje mišića.
Starija populacija (65 i više godina)
Prilagoditi: Tjelesnu aktivnost prema svojim sposobnostima i zdravstvenom stanju, uz savjetovanje s liječnikom.
Preporuka: Lagane šetnje ili druge aktivnosti prilagođene fizičkim mogućnostima.

Dodatne informacije
Koraci: Primjeri za odraslu populaciju uključuju 3500 do 4500 koraka kroz 30 minuta, ovisno o intenzitetu, dok starija populacija obično cilja na manji broj koraka, prilagođen njihovim mogućnostima.
Svaka dobna skupina ima svoje specifične potrebe i preporuke za tjelesnu aktivnost, uz naglasak na sigurnost, zdravlje i individualne sposobnosti. Redovita tjelesna aktivnost važna je za održavanje fizičkog i mentalnog zdravlja, bez obzira na dob.

 

 

Preporučujemo