Aleksandar Vulin potpredsjednik Vlade Srbije izjavio je da trenutna politička situacija u Bosni i Hercegovini zahtijeva ozbiljno preispitivanje pristupa kako od strane Evropske unije, tako i od bošnjačkog političkog rukovodstva. On je istakao da je jedino realno i održivo rješenje za izlazak iz krize to da se svi akteri vrate osnovnim principima Dejtonskog sporazuma i prihvate ustavno-pravni poredak koji podrazumijeva postojanje i ravnopravnost entiteta, uključujući Republiku Srpsku.
“EU i bošnjačko rukovodstvo moraju napraviti korak unazad i konačno shvatiti da se Republika Srpska ne može ignorisati niti demonizovati. Poštovanje njenih institucija i ustavnih nadležnosti nije stvar dobre volje, već obaveza”, rekao je Vulin.
Prema njegovim riječima, neodgovorno je i politički opasno stalno etiketirati jedan od entiteta kao remetilački faktor, pogotovo kada je riječ o Republici Srpskoj, koja pokriva 49% teritorije Bosne i Hercegovine i ima legitimitet temeljen na izbornoj volji njenog stanovništva.
“Ne možete gotovo polovinu zemlje konstantno predstavljati kao problem. Ako vam smeta uspješna i funkcionalna Republika Srpska, onda se postavlja pitanje – kakvu Bosnu i Hercegovinu vi zapravo želite? Jer bez uvažavanja realnosti i postojećih političkih struktura, nema stabilnosti ni mira”, poručio je Vulin.
Komentarišući nedavni zahtjev članova Predsjedništva BiH Željka Komšića i Denisa Bećirovića da se angažman EUFOR-a iskoristi kako bi se omogućilo hapšenje zvaničnika Republike Srpske, Vulin je ocijenio da su takve najave krajnje opasne i zabrinjavajuće. On je upozorio da retorika koja poziva na intervenciju stranih vojnih snaga protiv demokratski izabranih predstavnika jednog od entiteta ne vodi ka rješenju, već samo dodatno destabilizuje ionako krhku političku situaciju u zemlji.
“To što neki političari pokušavaju da instrumentalizuju međunarodnu vojnu prisutnost kako bi ućutkali ili kaznili političke protivnike nije samo nedemokratski, već i duboko destruktivno. Ta nesreća koju prizivaju neće se desiti ni Berlinu ni Parizu. Ona će pogoditi Sarajevo, Banjaluku, Mostar i sve druge gradove u Bosni i Hercegovini. Na kraju dana, mi ovdje ostajemo jedni s drugima, a stranci će se povući”, naglasio je Vulin.
On je takođe poručio da se politički sukobi ne mogu rješavati represijom, prijetnjama i pokušajima centralizacije vlasti na štetu entitetskih prava. Prema njegovim riječima, insistiranje na unitarizaciji i ignorisanje realne političke strukture BiH samo će dovesti do dodatnih tenzija i udaljavanja naroda unutar zemlje.
“Umjesto prijetnji i ultimatuma, potrebno je sjesti za sto i razgovarati. Potrebno je graditi povjerenje, a ne podjele. Potrebno je priznati da BiH ne može funkcionisati ako se zanemaruje volja srpskog naroda i legitimitet institucija Republike Srpske”, kazao je on.
Vulin je dodao da Srbija podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, ali da isto tako insistira na punoj ravnopravnosti svih konstitutivnih naroda i poštovanju svih odredbi Dejtonskog sporazuma, uključujući i one koje garantuju široku autonomiju entitetima.
“Srbija nije za sukobe, ali neće ostati nijema kada se prava Srba u BiH pokušavaju potisnuti. Naša politika je politika mira, dijaloga i međusobnog poštovanja, ali uz jasnu poruku da niko ne može i ne smije ponižavati Republiku Srpsku”, zaključio je Vulin u razgovoru za TV Pink.