Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Moskvi s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom. Sastanak je održan u prostorijama Kremlja, a prema izjavama iz obje strane, razgovaralo se o važnim političkim i regionalnim temama.
Na društvenim mrežama Vučić je objavio fotografiju sa sastanka uz kratak opis: „Srpski sastanak u Kremlju s predsjednikom Dodikom“. Objava je izazvala brojne reakcije i komentare, kako u Srbiji, tako i u regionu, s obzirom na trenutni politički kontekst u kojem se posjeta dešava.
-
Vučić u Moskvi: Ponosan na prisustvo Paradi pobjede
Aleksandar Vučić boravi u zvaničnoj posjeti Moskvi povodom obilježavanja 80. godišnjice pobjede nad fašizmom. Centralni događaj biće Parada pobjede na Crvenom trgu, zakazana za petak, 9. maja. Vučić je istakao da će s ponosom predstavljati Srbiju, bez obzira na, kako je naveo, „brojne pritiske“ koji dolaze iz međunarodnih političkih krugova.
– Mnogi su me savjetovali da ne idem u Moskvu. Mnogi su pokušavali da utiču na moju odluku. Ipak, za mene je važno da Srbija poštuje svoju istoriju i svoje saveznike iz Drugog svjetskog rata – rekao je Vučić u izjavi za medije uoči polaska za Rusiju.
-
Simbolika sastanka u kontekstu regionalne politike
Sastanak Vučića i Dodika u Kremlju dobija dodatnu težinu imajući u vidu političke okolnosti u regionu. Republika Srpska, kao entitet unutar Bosne i Hercegovine, već duže vrijeme izaziva pažnju međunarodne zajednice zbog separatističkih poruka koje dolaze iz vrha vlasti u Banjoj Luci. Milorad Dodik, kao njen predsjednik, često istupa sa stavovima koji se kose s politikom zajedničkih institucija BiH.
Zbog toga se svaki njegov sastanak s međunarodnim liderima ili regionalnim partnerima, posebno u okruženju poput Kremlja, posmatra kroz geopolitičku prizmu. Zvaničnici u Sarajevu već su ranije upozoravali na „opasne političke poruke“ koje se šalju kroz takve sastanke, posebno ako dolaze bez konsultacija unutar zajedničkih institucija.
-
Ruski faktor i odnosi Srbije sa Moskvom
Vučićeva posjeta Moskvi, kao i sastanak s Dodikom upravo u Kremlju, još jednom potvrđuju kompleksne odnose Srbije s Rusijom. Iako je Srbija kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ona održava bliske veze s Rusijom, posebno na vojnom, energetskom i kulturnom planu. Zvanični Beograd do sada nije uveo sankcije Rusiji zbog rata u Ukrajini, što je često predmet kritike iz Brisela i Washingtona.
Vučić je više puta isticao da Srbija vodi nezavisnu i samostalnu vanjsku politiku. Takođe, naglašavao je da poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, ali da ne želi da uvodi sankcije koje bi, po njegovim riječima, „štetile interesima Srbije“.
-
Dodik: Republika Srpska ne odustaje od saradnje s Rusijom
Milorad Dodik, koji se takođe nalazi u Moskvi, izjavio je da Republika Srpska ima pravo na vlastite političke i ekonomske odnose sa svijetom, pa tako i s Rusijom. Prema njegovim riječima, saradnja s Moskvom se neće prekidati bez obzira na pritiske iz Sarajeva ili međunarodnih centara moći.
– Nama je Rusija prijatelj. Saradnja s Moskvom traje decenijama i biće nastavljena. Republika Srpska neće odustati od toga – poručio je Dodik iz Moskve.
Njegovo prisustvo u Kremlju u isto vrijeme kad i predsjednika Srbije dodatno jača spekulacije o koordinaciji između vlasti u Beogradu i Banjaluci, posebno kada je riječ o nastupu prema zapadnim partnerima i pozicioniranju u širem regionalnom kontekstu.
-
Reakcije i očekivanja
Sastanak dvojice lidera u Kremlju nije prošao nezapaženo. Mediji u regionu i svijetu prenose događaj uz različite interpretacije. Dok jedni to vide kao nastavak tradicionalne srpske politike balansiranja između Istoka i Zapada, drugi smatraju da ovakvi potezi ugrožavaju evropski put Srbije i stabilnost Bosne i Hercegovine.
U domaćim političkim krugovima, naročito u opoziciji, ima i kritika na račun Vučićeve odluke da prisustvuje Paradi pobjede u trenutku kada Zapad vrši pojačane pritiske na zemlje regiona da se jasno opredijele u kontekstu rata u Ukrajini.
Vučić i Dodik zasad nisu dali opširnije izjave o sadržaju sastanka u Kremlju, a javnost očekuje da se narednih dana objave dodatni detalji o temama razgovora, eventualnim dogovorima ili planiranim zajedničkim inicijativama.