U Banjaluci je proglašeno vanredno stanje. Gradonačelnik Draško Stanivuković proglasio je vanredno stanje nakon hitne sjednice Štaba za vanredne situacije zbog ozbiljne situacije u vezi s obustavom odvoza smeća u gradu. Prema njegovim riječima, Banjaluka se suočava s potencijalno opasnom ekološkom i zdravstvenom krizom, koja prijeti svakodnevnom životu građana.
„Grad Banjaluka nalazi se pred ekološkom i zdravstvenom katastrofom jer je zbog neodgovornosti rukovodstva preduzeća ‘Dep-ot’ i političkih igara pojedinaca došlo do potpunog zastoja u redovnom odvozu smeća. Svakog dana u Banjaluci ostaje neodvezeno čak 300 tona otpada. To nije samo komunalni problem – to je ozbiljna prijetnja zdravlju naših sugrađana“, rekao je Stanivuković.
Na osnovu procjene stanja i mišljenja zdravstvenih i ekoloških inspekcija, Štab za vanredne situacije donio je odluku o proglašenju vanredne situacije. Prema riječima gradonačelnika, naredba je odmah izdata preduzeću „Dep-ot“ da mora početi sa radom u punom kapacitetu, bez ikakvog daljeg odlaganja.
„Mi danas hitno uručujemo naredbu da deponija počne sa radom 24 sata dnevno. Ukoliko se ogluše o ovu naredbu, spremni smo odmah da reagujemo tužbom, zajedno sa šefom civilne zaštite i vatrogasne brigade. Ovdje se više ne radi o politici, već o zdravlju ljudi. Ne možemo i nećemo dozvoliti da grad tone u smeće dok prijeti opasnost od širenja zaraza i ozbiljnih posljedica po zdravlje stanovništva“, poručio je Stanivuković.
Podsjećamo, Javno preduzeće „Dep-ot Banjaluka“ nedavno je saopštilo da je u štrajku. Kao posljedica toga, „Čistoća A.D. Banjaluka“ upozorila je javnost da je zbog obustave rada deponije u Ramićima potpuno onemogućen redovan odvoz otpada. Problem se ne tiče samo Banjaluke, već i regije sedam gradova koji otpad odlažu upravo na toj deponiji.
Gradonačelnik je istakao da ovakva situacija direktno narušava higijenske uslove i epidemiološku sigurnost cijelog područja.
„Odluka da se obustavi rad deponije i time onemogući odvoz smeća ugrožava sve – zdravlje ljudi, javnu higijenu, i ukupnu sigurnost. Ovdje se ne može i ne smije igrati političkih igara. Očekujem od rukovodstva ‘Dep-ota’ odgovorno ponašanje, hitno postupanje po naredbi i rješavanje ovog problema u interesu svih građana“, rekao je on.
Stanivuković je dodao da su svi gradski organi uključeni u rješavanje situacije. Komunalna policija, inspekcijske službe i svi nadležni sektori će u okviru svojih nadležnosti preduzeti sve mjere kako bi se osigurao kontinuitet u odvozu smeća.
„U ovoj vanrednoj situaciji svi sistemi moraju funkcionisati maksimalno. Od komunalne policije do inspektorata – niko ne smije ostati po strani. Takođe, očekujem reakciju Ministarstva unutrašnjih poslova kako bi se obezbijedilo nesmetano funkcionisanje komunalnih službi i omogućio normalan pristup deponiji u Ramićima“, rekao je Stanivuković.
Dodao je da gradska uprava neće tolerisati neodgovornost, niti će dozvoliti da se građani Banjaluke izlažu zdravstvenim rizicima zbog propusta pojedinaca i opstrukcija koje dolaze iz političkih ili drugih interesa.
„Briga o čistoći grada i zdravlju naših građana nije opcija – to je obaveza. Nema tog političkog interesa koji može opravdati ovu situaciju. Grad mora funkcionisati, a građani moraju biti zaštićeni“, zaključio je gradonačelnik.
Ostaje da se vidi hoće li nadležni iz „Dep-ota“ poštovati naredbu i da li će se situacija normalizovati u narednim danima. U međuvremenu, građani s pravom izražavaju zabrinutost, jer su mnogi dijelovi grada već preplavljeni otpadom, a brojni kontejneri danima nisu ispražnjeni.