Oglasi - Advertisement

Kuhinjske krpe izložene su različitim vrstama prljavštine – od masnoća do ostataka hrane, mrlja od kafe, čaja i svega što se može naći u kuhinji. S vremenom, čak i nakon redovnog pranja, krpe izgube svoj izvorni izgled, postanu sivo-žute, tvrde ili jednostavno ne djeluju čisto. Međutim, postoji jednostavan i učinkovit način da im vratite bjelinu i svježinu bez potrebe za kupovinom skupih sredstava.

U nastavku donosimo detaljan recept i postupak za izbijeljivanje krpa kod kuće.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Potrebni sastojci i pribor:

Za ovaj postupak potrebno vam je nekoliko osnovnih stvari koje su lako dostupne:

  • Lonac za kuhanje zapremine 10 litara – najbolje da bude stariji lonac koji koristite za čišćenje ili slične svrhe.
  • 2 kašike ulja – može biti bilo koje biljno ulje (suncokretovo, sojino ili slično), nije važno da bude kvalitetno jer se koristi isključivo za čišćenje.
  • 5 kašika izbjeljivača (domestos ili varikina) – pazite da koristite izbjeljivač koji je siguran za tkaninu.
  • Jedna mjerica praška za veš – klasični deterdžent koji koristite za svakodnevno pranje.
  • 2 kašike praška za pecivo – poznato sredstvo koje se koristi i za čišćenje u domaćinstvu, pomaže u omekšavanju tkanine i dodatnom čišćenju.

Postupak:

1. Priprema vode

U veliki lonac sipajte vodu – otprilike 8 do 10 litara. Stavite lonac na šporet i uključite da voda proključa. Ključanje vode je važno jer vrućina pomaže da se svi sastojci aktiviraju i bolje djeluju na prljavštinu.

2. Dodavanje sastojaka

Kada voda počne da ključa, isključite ringlu. Dok je voda još vruća, dodajte sve sastojke:

  • Ulijte 2 kašike ulja.
  • Dodajte 5 kašika izbjeljivača.
  • Ubacite jednu mjericu praška za pranje veša.
  • Umiješajte 2 kašike praška za pecivo.

Sve dobro promiješajte, po mogućstvu drvenom kuhačom ili plastičnom varjačom koju koristite za čišćenje.

3. Potapanje krpa

U tako pripremljenu vruću vodu pažljivo potopite sve krpe koje želite izbijeliti. Koristite hvataljke ili rukavice ako je voda još prevruća da biste izbjegli opekotine.

Krpe ostavite da stoje u toj vodi dok se potpuno ne ohladi. Ovo može potrajati i nekoliko sati, ali nije potrebno ubrzavati proces – što duže stoje, to bolje.

Završno čišćenje:

Kada se voda ohladi, krpe izvadite i operite ih rukama u toj istoj vodi. Iscijedite višak tečnosti, ali nemojte ih još ispirati običnom vodom.

Pripremite novu posudu s čistom vodom i dodajte u nju sodu bikarbonu (otprilike 2 do 3 kašike na 5 litara vode). Potopite krpe u tu vodu i ostavite da odstoje još barem dva do tri sata. Soda bikarbona će dodatno ukloniti mirise, omekšati tkaninu i pomoći da tkanina ostane bijela i svježa.

Na kraju, krpe dobro isperite u hladnoj vodi dok ne nestanu svi tragovi sapunice i sode. Možete ih dodatno oprati u mašini ako želite, ali nije obavezno.

Rezultat:

Kada završite cijeli proces, vaše krpe će izgledati gotovo kao nove. Biće znatno bjelje, čak i ako su prije bile sive, požutjele ili pune tvrdokornih mrlja. Tkanina će biti mekša na dodir, bez onog ukočenog osjećaja koji često ostaje nakon višekratnog pranja u mašini. Osim toga, izbjeljivač i soda bikarbona zajedno djeluju dezinfekcijski, što znači da će krpe biti ne samo čiste na oko, već i higijenski sigurne za dalju upotrebu u kuhinji.

Tako tretirane krpe više neće zadržavati neugodne mirise koji se često vraćaju čak i nakon pranja. Umjesto toga, imaće neutralan, svjež miris, a ako koristite mirisni prašak za veš, on će dodatno ostati u tkanini.

Ovaj tretman uklanja i masnoće, što je posebno korisno ako često koristite krpe za brisanje radnih površina, rerni ili šporeta. Nakon tretmana, krpe bolje upijaju tečnost jer su očišćene od naslaga deterdženta i masti koje mogu smanjiti njihovu moć upijanja.

Ono što je dodatna prednost jeste to što ćete produžiti vijek trajanja svojih krpa. Umjesto da ih bacate nakon što promijene boju ili izgube mekoću, ovim metodom im možete produžiti upotrebljivost za još mnogo mjeseci, možda čak i godina.

Osim toga, cijeli postupak je jeftin i lako izvodiv kod kuće, bez potrebe za specijalnim hemikalijama. Svi sastojci su već vjerovatno u vašem domaćinstvu, a rezultat je jednak – ako ne i bolji – od kupovnih sredstava za izbjeljivanje.

Ova metoda je pogodna ne samo za kuhinjske krpe, već i za bijele peškire, stare pamučne majice koje koristite kao krpe, pa čak i za neke stolnjake i krpe za pod, sve dok su od pamuka ili sličnog materijala koji podnosi visoku temperaturu.

U konačnici, ne samo da ćete imati čiste, bijele i mirisne krpe, već i osjećaj zadovoljstva što ste ih sami obnovili bez štete po budžet i okoliš. Redovnim korištenjem ove metode, vaša kuhinja će uvijek izgledati urednije, a vi ćete znati da je sve što koristite za čišćenje zaista čisto i sigurno.

Preporučujemo