Eksplozija bojlera na Čukaričkoj padini, koja je izazvala požar i povredila 11 ljudi, uključujući troje dece, uzdrmala je javnost. Kako bi se razumela priroda ovog incidenta i mogući načini njegovog sprečavanja, Arsen Petrović, inženjer elektrotehnike i serviser bojlera, dao je objašnjenje.

Prema Petrovićevim rečima, ključni uzrok eksplozije bio je problem s cevima u bojleru.

Bojler funkcioniše tako što na dnu ima grejač, s desne strane ulazi hladna voda, dok s leve strane izlazi cev za toplu vodu koja ide do vrha bojlera. Tradicionalno, ove cevi su bile metalne, ali neki proizvođači su počeli koristiti plastične cevi umesto metalnih. Ovde leži problem – ako plastične cevi nisu otporne na visoke temperature, mogu se otopiti i začepiti sigurnosni ventil. To stvara opasan porast pritiska i temperature unutar bojlera, što može dovesti do eksplozije.

Petrović objašnjava da pri pritisku od 9 bara, temperatura ključanja vode dostiže 160 stepeni, a uz to dolazi i do stvaranja velike količine pare i gasa. Ovakve eksplozije su izuzetno opasne i mogu uništiti sve u svom okruženju.

Jedan od ključnih faktora koji je doprineo tragediji na Čukaričkoj padini, prema Petroviću, bila je kombinacija plastičnih cevi i činjenica da je bojler radio neprekidno duže vreme. U većini domaćinstava u Srbiji bojleri rade stalno kako bi se osiguralo konstantno snabdevanje toplom vodom, a to može dovesti do preopterećenja i problema.

Petrović ističe da je bojler sigurno emitovao zvukove upozorenja kada je trebalo isključiti napajanje ili ga održavati, ali očigledno stanari nisu prepoznali ili nisu reagovali na te znakove.

Ovaj slučaj jasno pokazuje potrebu za pažljivim održavanjem i praćenjem bojlera, kao i važnost korišćenja adekvatnih materijala i pridržavanja uputstava proizvođača kako bi se izbegle potencijalno opasne situacije poput ove eksplozije.

Arsen Petrović naglašava da način održavanja bojlera može značajno uticati na sigurnost i sprečavanje potencijalnih opasnosti. Suprotno uobičajenom savetu o čišćenju kamenca, on ističe da je on jedan od retkih majstora koji ne savetuje čišćenje kamenca sve dok grejač ne prestane da radi, jer smatra da je čišćenje pre toga nepotrebno i samo izvlačenje para.

Petrović ističe da je ključno da bojler radi samo kada je to zaista potrebno, iz dva važna razloga – radi uštede energije, ali pre svega zbog sigurnosti korisnika.

U vezi s tim, Petrović kritikuje uobičajeni savet da bojler treba držati stalno uključenim radi uštede energije, smatrajući takav pristup glupošću. Prema njegovom mišljenju, najbezbednije je bojler uključiti samo kada je potrebno, a posebno je važno da se isključi pre kupanja. On naglašava da je izuzetno opasno kupati se dok je bojler uključen, jer je tokom svoje karijere čuo za mnogo slučajeva ljudi koji su nastradali zbog takve neopreznosti.

Ovaj savet odražava njegovu brigu za sigurnost korisnika i ističe važnost pažljivog pristupa u korišćenju bojlera kako bi se izbegle nepotrebne rizike i moguće tragedije.

Preporučujemo