Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini oglasila se danas nakon odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta da obustavi isplatu budžetskih sredstava za finansiranje političkih stranaka. Ova odluka je uslijedila kao odgovor na sve intenzivnije pokušaje vlasti entiteta Republika Srpska da potkopaju ključne državne institucije i pravni poredak BiH.
-
Oštra poruka iz EU: Podrivanje državnih institucija
U saopćenju koje je izdala Delegacija EU u BiH, izražena je duboka zabrinutost zbog poteza vlasti RS koje, kako navode, direktno narušavaju ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
„Nedavni zakoni i političke inicijative usvojene ili najavljene u entitetu Republika Srpska predstavljaju ozbiljan izazov za funkcionisanje državnih institucija. Ove aktivnosti ugrožavaju ne samo pravni okvir države već i osnovna prava i slobode svih građana BiH,“ navedeno je.
EU smatra da su ove radnje u direktnoj suprotnosti s ustavnim principima na kojima počiva Dejtonski mirovni sporazum, te da predstavljaju pokušaj slabljenja državnog nivoa vlasti.
-
Odluka Schmidta kao odgovor na destabilizaciju
Visoki predstavnik Christian Schmidt je danas iskoristio svoje bonske ovlasti kako bi zaustavio isplate sredstava političkim strankama koje djeluju na prostoru Republike Srpske. Njegova odluka dolazi nakon višemjesečnih upozorenja prema entitetskim vlastima zbog njihovih antidejtonskih poteza, uključujući usvajanje zakona koji ograničavaju rad pravosudnih institucija BiH, ali i otvorene prijetnje o secesiji.
Schmidt je u svom obraćanju naglasio da je blokiranje finansiranja političkih stranaka mjera kojom se želi poslati jasan signal da antidemokratske i protivustavne aktivnosti neće biti tolerisane.
-
EU upozorava na posljedice
Delegacija EU u BiH posebno je naglasila da će „radnje koje ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine imati ozbiljne posljedice“. Evropska unija u saradnji s međunarodnim partnerima, uključujući OHR, SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo, pažljivo prati razvoj situacije na terenu.
Poručeno je da destabilizacijske aktivnosti, bilo kroz zakonodavne prijedloge, institucionalne blokade ili izjave političkih lidera koje potiču razdvajanje, ne mogu proći bez reakcije međunarodne zajednice.
-
Fokus mora biti na reformama
U saopćenju se podsjeća da je Evropsko vijeće u martu ove godine odobrilo otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom. Taj korak je označen kao važan signal podrške građanima BiH i potvrda evropske perspektive države.
Međutim, iz EU naglašavaju da se napredak ne može očekivati ukoliko domaći politički akteri nastave da urušavaju institucije koje bi trebalo da vode reforme. Umjesto fokusiranja na krize i produbljivanje podjela, političari su pozvani da se vrate evropskoj agendi i interesima svih građana.
„Pozivamo političke lidere u BiH da iskoriste priliku koju im je Evropska unija pružila i da svoju energiju usmjere na konkretne reforme koje su neophodne za napredak u procesu pristupanja,“ navodi se.
-
Građani kao taoci političkih sukoba
Aktuelna politička kriza dodatno je zakomplikovala ionako težak društveni i ekonomski položaj građana, koji sve češće izražavaju razočaranje i nepovjerenje prema političkim elitama. U tom kontekstu, poruke EU i odluka visokog predstavnika predstavljaju i signal podrške onima koji traže stabilnost, red i funkcionalnu državu.
Međunarodna zajednica jasno pokazuje da neće stajati po strani dok se prijeti raspadu državnih institucija i narušavanju mira koji je s velikim naporom uspostavljen nakon rata. Međutim, sve će u konačnici zavisiti od volje domaćih lidera da preuzmu odgovornost i prestanu koristiti institucije za ostvarivanje uskih političkih interesa.