Slatki pelin (Artemisia Annua L.), poznat još kao Sweet Wormwood, jedno je od najznačajnijih otkrića u borbi protiv teških bolesti, posebno raka. Ova biljka se stoljećima koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini, a njena ljekovita svojstva sada potvrđuju i moderna znanstvena istraživanja. Najnovije studije pokazuju da artemisinin, spoj izoliran iz slatkog pelina, ima izuzetnu sposobnost uništavanja kancerogenih stanica, posebno onih povezanih s rakom dojke.

Istraživanja o učinkovitosti artemisinina

Prema istraživanju objavljenom u znanstvenom časopisu “Life Science”, artemisinin može uništiti veliki postotak oboljelih stanica dojke. Ispitivanja su pokazala da, ako se artemisinin koristi samostalno, može smanjiti broj stanica raka dojke za 28 posto. No, kada se kombinira sa željezom, njegova učinkovitost drastično raste, te u nekim slučajevima potpuno eliminira bolest. Ono što ovo otkriće čini revolucionarnim jest činjenica da artemisinin selektivno djeluje na kancerogene stanice, dok zdravo tkivo ostaje netaknuto. Ovo je ogromna prednost u usporedbi s kemoterapijom, koja osim što ubija stanice raka, također oštećuje i zdrave stanice, čime ozbiljno narušava organizam pacijenta.

Artemisinin i željezo – moćna kombinacija

Artemisinin je prvotno bio poznat kao moćno antimalarijsko sredstvo, no danas znanstvenici potvrđuju njegov potencijal u liječenju malignih bolesti. Studije su pokazale da, kada se artemisinin kombinira sa željezom, koje se često nakuplja u tkivu dojke, osobito u stanicama raka, on postaje izuzetno učinkovit u napadu na oboljele stanice. Istraživači s Kalifornijskog sveučilišta zaključili su da artemisinin ometa funkciju E2F1 transkripcijskog faktora, koji je ključan za rast i razvoj stanica raka. Time se zaustavlja njihov nekontrolirani rast, dok zdrave stanice ostaju pošteđene.

Kako željezo pomaže ciljanju stanica raka?

Željezo igra ključnu ulogu u ovom procesu, jer se kancerogene stanice oslanjaju na posebne receptore, poznate kao “transferrin receptori”, kako bi unosile željezo potrebno za brzu diobu. Iako i zdrave stanice posjeduju ove receptore, stanice raka ih imaju u znatno većem broju. To omogućuje artemisininu da ciljano napada maligne stanice kada je prisutno dodatno željezo, što ovu metodu čini vrlo preciznom i učinkovitom.

Dosadašnji eksperimenti i primjena u liječenju malarije

Dosad je provedeno mnogo eksperimenata koji potvrđuju učinkovitost artemisinina u eliminaciji stanica raka, pod uvjetom da je prisutno željezo. Ovaj ekstrakt se već tisućama godina koristi u Kini za liječenje malarije, jer parazit malarije ne može preživjeti u njegovoj prisutnosti. Razlog tome je što je parazit pun željeza, a artemisinin u kontaktu s njim oslobađa slobodne radikale koji uništavaju parazita. Sličan mehanizam primjenjuje se i na kancerogene stanice.

Dostupnost i budućnost artemisinina

Unatoč obećavajućim rezultatima istraživanja, pristup artemisininu do sada je bio ograničen, ponajviše zbog visoke cijene ekstrakta. Međutim, s povećanjem interesa za slatki pelin i njegov potencijal u liječenju raka, cijene bi u budućnosti mogle postati pristupačnije. U tom kontekstu, francuska farmaceutska kompanija “Sanofi” najavila je proizvodnju 50 do 60 tona artemisinina godišnje, s ciljem zadovoljenja rastuće potražnje na svjetskom tržištu.

Daljnja istraživanja i sigurnost primjene

Iako su rezultati ovih istraživanja iznimno ohrabrujući, važno je napomenuti da su potrebna daljnja ispitivanja kako bi se artemisinin uvrstio u standardne metode liječenja raka. Liječnici i znanstvenici rade na tome da se utvrdi optimalna doza, kao i način primjene koji bi omogućio maksimalnu učinkovitost uz minimalne nuspojave.

Za one koji žele istražiti mogućnosti korištenja slatkog pelina, važno je konzultirati se s liječnikom prije upotrebe bilo kakvih prirodnih pripravaka. Iako biljka pokazuje značajan potencijal u borbi protiv raka, nije zamjena za konvencionalne medicinske tretmane i terapije.

Kako koristiti slatki pelin?

Slatki pelin može se pronaći u prirodi, a njegova upotreba u obliku čajeva, tinktura i dodataka prehrani sve je popularnija. No, ključno je osigurati kvalitetan izvor artemisinina, jer različiti pripravci mogu imati različite koncentracije aktivnog sastojka.

Zaključak

Zaključno, otkriće ljekovitih svojstava slatkog pelina pruža novu nadu u borbi protiv raka. Njegova sposobnost da selektivno napada stanice raka, a pritom ne šteti zdravom tkivu, mogla bi značajno promijeniti način na koji se pristupa liječenju ove teške bolesti. Daljnja istraživanja i klinička ispitivanja bit će ključni koraci u osiguravanju da artemisinin postane široko dostupna terapijska opcija u budućnosti. Do tada, vrijedno je pratiti razvoj znanstvenih istraživanja i biti informiran o mogućnostima koje ova moćna biljka nudi.

Preporučujemo