U svijetu biljaka koje obećavaju zdravlje i iscjeljenje, postoji jedna biljka koju gotovo svi ignorišu. Nema upečatljiv miris ni cvijet, ne dolazi u šarenim pakovanjima i ne reklamira se na televiziji. Raste tiho – uz puteve, po parkovima, između pločnika i u vlastitom dvorištu, često bez da je iko primjećuje. Ipak, ona je tu, nenametljiva ali moćna. Upoznajte trputac (Plantago major), u Vijetnamu poznat kao rau mã đề – biljku koju tradicionalna medicina cijeni već vijekovima, ali moderna nauka tek počinje ozbiljno istraživati.

Možda ste na njega već i stali – doslovno – ali bez da znate da se radi o biljci koja ima impresivnu ljekovitu moć. Kada jednom otkrijete šta sve trputac može, teško ćete ga više nazivati običnim korovom.

Biljni ormarić u listu

Trputac nije povezan s istoimenim plodom koji liči na bananu. Radi se o širokolisnoj biljci koja uspijeva gotovo svuda – na kontinentima, u klimatski različitim krajevima, i u kulturama širom svijeta. Njena popularnost u narodnoj medicini traje više od hiljadu godina, a razlog tome je bogat hemijski sastav.

List trputca sadrži:

  • Aucubin – snažno antimikrobno i protuupalno jedinjenje
  • Alantoin – potiče zacjeljivanje i obnovu ćelija
  • Sluz – umiruje nadražene sluznice i kožu
  • Tanine – djeluju antibakterijski i stežu tkivo
  • Flavonoide i polifenole – jaki antioksidansi koji se bore protiv slobodnih radikala

Zahvaljujući ovoj kombinaciji, trputac djeluje na više nivoa – iznutra i spolja – i koristi se za mnoge probleme, od rana do alergija.

1. Brza pomoć kod rana

Najpoznatija primjena trputca je za zacjeljivanje rana. Zgnječeno svježe lišće nanosi se direktno na posjekotine, ogrebotine, ubode insekata i opekotine. Ljudi koji provode vrijeme u prirodi često znaju za ovu praktičnu upotrebu – nekoliko listova može zaustaviti krvarenje, ublažiti bol i spriječiti infekciju.

Nauka to potvrđuje – alantoin pospješuje regeneraciju kože, dok aucubin djeluje protiv bakterija. Trputac je zapravo prirodni zavoj.

2. Detoksikacija iznutra

Kada se list trputca pripremi kao čaj, dobija se blagi, ali djelotvoran napitak koji podstiče izbacivanje toksina. Diuretski efekat pomaže bubrezima da efikasnije izlučuju otpadne tvari, a to je posebno korisno kod urinarnih infekcija, upale bešike ili prisustva kamenca.

U Vijetnamu se rau mã đề koristi za hlađenje tijela i čišćenje organizma, posebno tokom ljeta. Čaj se može piti redovno i bez opterećenja, jer ne iritira bubrege.

3. Umiren stomak

Sluzasta struktura trputca čini ga izvrsnim za ljude s osjetljivim želucem. Djeluje kao prirodni omotač za sluznicu probavnog trakta, smanjujući nelagodu kod gastritisa, refluksa, iritabilnog crijeva pa čak i čireva.

Zanimljivo je da, u zavisnosti od načina pripreme, trputac može pomoći i kod zatvora i kod proljeva. To ga čini jedinstvenim biljnim balansatorom probave.

4. Lakše disanje

Trputac je prirodni ekspektorans – pomaže tijelu da izbaci višak sluzi iz pluća i sinusa. Zbog toga se koristi kod kašlja, bronhitisa, pa čak i astme. Pijenje čaja, udisanje pare ili kombinovanje sa biljkama poput sladića čini ga odličnim saveznikom disajnog sistema.

5. Prirodna njega kože

Ekcem, psorijaza, akne – sve su to stanja na koja trputac može djelovati. Zahvaljujući kombinaciji umirujućih i antibakterijskih svojstava, list trputca djeluje dubinski i potiče prirodno zacjeljivanje kože.

U prirodnoj kozmetici, koristi se u kremama, balzamima i uljima. Možete čak i sami napraviti balzam tako što ćete listove preliti maslinovim uljem, ostaviti da odstoji nekoliko sedmica, a zatim dodati pčelinji vosak.

6. Prirodni antihistaminik

Za one koji pate od sezonskih alergija, trputac je koristan kao prirodna alternativa antihistaminicima. Umiruje reakcije tijela na polen, prašinu i druge alergene. Redovno pijenje čaja tokom sezone može značajno smanjiti simptome poput curenja nosa, suzenja očiju i kašljanja.

7. Zdravlje usta i grla

Bilo da imate afte, upalu desni ili bolno grlo – čaj od trputca može poslužiti kao ispiranje usta. Antibakterijska svojstva pomažu u uklanjanju infekcije, a sluz ublažava bol. Stari narodni lijek uključuje žvakanje svježeg lista kod zubobolje ili ranica u ustima.

8. Antioksidativna zaštita

Trputac je pun antioksidanasa koji štite tijelo od štetnog uticaja slobodnih radikala. Redovna konzumacija može doprinijeti zaštiti srca, kože, pa čak i moždanih funkcija. U vremenu kada svi tražimo načine za “anti-age” pristup životu, ovakve biljke su prirodni izbor.

Kako koristiti trputac:

  1. Čaj: 1–2 kašičice osušenih listova, preliti vrućom vodom, ostaviti 10 minuta.
  2. Ulje: Potopiti suhe listove u maslinovo ulje 3–4 sedmice.
  3. Oblog: Zgnječiti svježe listove i staviti direktno na kožu.
  4. Tinktura: Koncentrisani alkoholni ekstrakt za internu upotrebu.
  5. Balzam: Kombinacija ulja od trputca i pčelinjeg voska za kožu.
  6. Oprez: Iako je trputac vrlo siguran, trudnice, dojilje i oni koji uzimaju lijekove trebaju se konsultovati s ljekarom prije redovne upotrebe. Takođe, berite samo s nezagađenih mjesta.

Zaključak:

U svijetu punom lijekova sa dugim nuspojavama i složenim imenima, trputac nas vraća jednostavnosti. Možda ne dolazi iz laboratorije, ali njegova moć je stvarna. Rastao je ispod vaših nogu cijelo vrijeme – sad je možda pravo vrijeme da ga pogledate izbliza i date mu mjesto u svojoj kućnoj apoteci.

Preporučujemo