Sebija Izetbegović, zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo i bivša direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, ponovo je izazvala pažnju javnosti izjavom u kojoj upoređuje aktuelne poteze Vlade Federacije BiH sa kontroverznom aferom “Respiratori” iz perioda pandemije. Ova paralela, koju je Izetbegović povukla na društvenim mrežama, uključuje oštru kritiku nove vlasti zbog odluke da se Federacija zaduži za 10 miliona KM kako bi povećala naknade ministrima i njihovim savjetnicima.
Njene izjave dolaze u trenutku kada se sve češće u javnosti problematizuju privilegije političke elite naspram sve težih uslova života većine građana. Izetbegović koristi ovaj trenutak da skrene pažnju na, kako tvrdi, dvostruke standarde u tretmanu prethodne i sadašnje vlasti.
-
Afera “Respiratori” i Fadil Novalić
U vrijeme pandemije COVID-19, Vlada FBiH na čelu s premijerom Fadilom Novalićem izdvojila je 10 miliona KM za nabavku respiratora. Taj potez, iako inicijalno predstavljen kao mjera spašavanja života, postao je predmet jedne od najvećih afera u postratnoj historiji BiH. Respiratori su kupljeni preko firme “Srebrena malina”, što je otvorilo niz pitanja o procedurama, kompetencijama i motivima iza te odluke.
Ipak, kako Izetbegović ističe, uprkos pravosnažnoj presudi kojom je Novalić osuđen i poslan na izdržavanje zatvorske kazne, nijednim dokazom nije utvrđeno da su respiratori nanijeli štetu pacijentima ili da je premijer imao ličnu materijalnu korist. Naglasila je i da su isti modeli respiratora kasnije stigli kao donacija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata – po višoj cijeni.
“Ovdje niko ne spominje činjenicu da su respiratori funkcionisali i da su korišteni. Niko nije umro zbog njih, a bivši premijer je danas iza rešetaka”, poručila je Izetbegović.
-
Novo zaduženje Vlade i povećanje primanja
S druge strane, aktuelna Vlada FBiH, predvođena premijerom Nerminom Nikšićem, donijela je odluku o kreditnom zaduženju u iznosu od 10 miliona KM. Sredstva su, kako je saopćeno, namijenjena povećanju naknada za smještaj i odvojeni život ministara i savjetnika. Odlukom vlade, samo za odvojeni život bit će im isplaćivano po 600 KM mjesečno, što je više od minimalne penzije u Federaciji BiH.
Za Izetbegović, to je jasan pokazatelj da je vlast izgubila kontakt s realnošću i interesima građana. U njenom istupu dominira ton ogorčenja zbog, kako kaže, nepostojanja moralne ili političke odgovornosti za odluke koje služe isključivo privilegiranju političke klase.
“Oni su uzeli 10 miliona kredita, s kamatom, samo da bi sebi povećali plate. Odlukom uredbe, koja se tiče samo njih samih”, naglasila je.
-
Reakcije javnosti i medijski eho
Izetbegovićin komentar naišao je na podijeljene reakcije. Dio javnosti, posebno oni koji su kritični prema trenutnoj vlasti, dijele njenu zabrinutost i smatraju da je moralno upitno povećavati lična primanja u trenutku kada se hiljade građana bore s inflacijom, niskim platama i rastućim životnim troškovima.
S druge strane, kritičari podsjećaju da afera “Respiratori” nije bila bezazlena, te da su nepravilnosti u procesu javne nabavke i odsustvo transparentnosti bili dovoljni razlozi za krivične postupke. Neki komentatori ističu da korištenje tog slučaja za napad na novu vlast dolazi iz političke potrebe SDA da povrati izgubljeni legitimitet.
-
Politički kontekst i strateška retorika
Nastup Sebije Izetbegović nije moguće posmatrati izvan šireg političkog konteksta. Kao istaknuta figura Stranke demokratske akcije (SDA), ona koristi svaki prostor za delegitimizaciju aktuelne vlasti koju predvodi “Trojka” – politička koalicija koja je preuzela vlast od SDA nakon posljednjih izbora. Njena poruka ima jasan cilj: prikazati novu vlast kao neosjetljivu, sebičnu i udaljenu od stvarnih problema građana.
Korištenje simboličnog broja od 10 miliona KM – isti iznos kao onaj u aferi “Respiratori” – dodatno pojačava dojam da se iza svega krije planska poruka. Po njenom mišljenju, ako je Novalić osuđen i zatvoren zbog potrošnje tog iznosa za medicinsku opremu, onda je upitno kako nova vlada može bez posljedica koristiti isti iznos za poboljšanje ličnih primanja.