Galete, poznate i kao bakini kolači, su kolači koji nikad ne izlazi iz mode. Ovaj recept garantuje mekane, mirisne galete koje ostaju svježe i ukusne nekoliko dana – ako uspijete odoljeti da ih ne pojedete odmah!

Sastojci

Za pripremu galeta trebat će vam sljedeće namirnice:

  • 4 veća jaja
  • 300 ml ulja
  • 300 g šećera
  • Korica jednog većeg limuna
  • 250 ml mlijeka
  • 600 g brašna
  • 1 prašak za pecivo

Ovi sastojci su jednostavni, često dostupni u kući, a njihova kombinacija daje savršenu smjesu za galete koje će vas oduševiti svojom teksturom i okusom.

Priprema Galeta

1. Priprema smjese

U velikoj posudi mikserom izmutite jaja i šećer dok ne dobijete svijetlu, pjenastu smjesu. Ovaj korak je važan jer uvodi dovoljno zraka u tijesto, što doprinosi mekanoći galeta.

Polako dodajte ulje, neprestano miksajući. Smjesa će postati glatka i sjajna.

Dodajte naribanu koricu limuna, koja će galetama dati prepoznatljiv miris i osvježavajuću aromu.

Postepeno ulijte mlijeko i nastavite miksati dok se svi sastojci ne sjedine.

U posebnoj posudi pomiješajte brašno i prašak za pecivo. Postepeno dodajte ovu suvu smjesu u tečnu, neprestano miješajući dok ne dobijete gustu, homogenu smjesu bez grudvica.

2. Priprema aparata za galete

Prije nego što počnete peći galete, osigurajte da je vaš aparat za galete ili kalup dobro zagrijan. To je ključno za postizanje pravilne teksture i zlatno smeđe boje galeta.

Lagano nauljite kalup pomoću četkice ili papirnog ubrusa umočenog u ulje. Ovo će spriječiti lijepljenje tijesta.

3. Pečenje galeta

Kada je kalup dovoljno zagrijan, uzmite 2–3 kašike pripremljene smjese i stavite je na sredinu donje ploče aparata.

Zatvorite kalup i pečenje započinje! Ako vaš aparat ima indikatore svjetla, pratite ih: crveno svjetlo obično znači da se galete još peku, dok zeleno signalizira da su gotove. Ako vaš aparat nema ovu funkciju, provjeravajte galete dok ne dobiju zlatno smeđu boju.

Kada su galete pečene, pažljivo ih izvadite pomoću viljuške ili silikonske lopatice kako biste spriječili oštećenje kalupa.

Savjeti za savršene galete

Ravnomjerna smjesa: Pazite da smjesu ravnomjerno rasporedite na kalup kako bi galete bile pravilnog oblika i ujednačene debljine.

Miris limuna: Ako želite još intenzivniju aromu, dodajte nekoliko kapi ekstrakta limuna ili vanilije.

Čuvanje svježine: Galete čuvajte u zatvorenoj kutiji na sobnoj temperaturi. Na taj način ostat će mekane i svježe nekoliko dana.

Eksperimenti: Osim klasične varijante, u smjesu možete dodati malo kakaa ili komadiće čokolade za drugačiji ukus.

Zašto su ove galete posebne?

Mekane i dugotrajne: Čak i nakon nekoliko dana galete ostaju mekane i ukusne, što ih čini idealnim za pripremu unaprijed.

Jednostavna priprema: Ovaj recept je lagan i prilagođen početnicima, a rezultat je uvijek savršen.

Prilagodljivost: Uz male dodatke ili zamjene sastojaka, možete stvoriti galete različitih okusa i mirisa.

Serviranje

Galete možete poslužiti same, uz šolju kafe, čaja ili mlijeka. Odlične su i uz džem, med ili čokoladni namaz. Za svečanije prilike, dodajte šlag i svježe voće kao dekoraciju – garantiramo da će vaši gosti biti oduševljeni.

Zaključak

Ove galete, poznate i kao bakini kolači, pravi su primjer tradicionalnog recepta koji nikada ne gubi na popularnosti. Njihova jednostavna priprema, nevjerojatan ukus i sposobnost da ostanu mekane danima čine ih savršenim izborom za svaku priliku. Isprobajte ovaj recept i uživajte u galetama koje su oduševile mnoge – uključujući i mene!

Preporučujemo