Lijek Folkodin povlači se sa tržišta Srbije zbog ozbiljnih zdravstvenih rizika

U Srbiji je doneta odluka o povlačenju lijeka Folkodin sa tržišta zbog potencijalno opasnih nuspojava koje mogu ugroziti život pacijenata. Agencija za lijekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) objavila je u toku dana zvanično saopštenje u kojem se ističe da se lijek Folkodin povlači zbog mogućnosti izazivanja alergijskih reakcija koje, u najtežim slučajevima, mogu dovesti do smrtnog ishoda.

Folkodin je lijek koji se koristi za ublažavanje akutnog nadražajnog, neproduktivnog (suhog) kašlja, često povezanog s respiratornim oboljenjima. Međutim, otkrivene su ozbiljne opasnosti po zdravlje povezane s njegovom primjenom, naročito kod pacijenata koji su u prethodnom periodu koristili lijek, a koji planiraju da se podvrgnu opštoj anesteziji. Prema nezvaničnim saznanjima koje prenosi B92.net, na tržištu trenutno ne postoji adekvatna zamjena za ovaj lijek, što dodatno komplikuje situaciju za pacijente koji su zavisni od ove terapije.

Jedan od ključnih rizika povezanih s upotrebom Folkodina je mogućnost izazivanja perianestetičke anafilaktičke reakcije kada se koristi u periodu do 12 mjeseci prije anestezije koja uključuje primjenu neuromuskularnih blokatora. Ovaj tip alergijske reakcije može biti izrazito opasan, pa čak i fatalan, ako se ne prepozna i ne tretira na vrijeme. ALIMS je uputio zvanično pismo zdravstvenim radnicima, u kojem ih je upozorio na ovu opasnost i dao smernice za dalji postupak.

U pismu je naglašeno da nije identifikovana nijedna efikasna mjera za smanjenje ovog rizika kod pacijenata koji su već bili izloženi lijekovima koji sadrže folkodin. Zbog toga je donesena odluka da se svi lijekovi sa ovom aktivnom supstancom povuku iz prometa. Trenutno, jedini lijek sa folkodinom na tržištu Srbije je Folkodin Alkaloid, u obliku tvrdih kapsula od 10 mg.

Zdravstveni radnici su pozvani da razmotre alternativne terapije i da savjetuju svoje pacijente da prestanu koristiti Folkodin. Takođe, preporučeno je da prije svake anestezije koja zahtijeva upotrebu neuromuskularnih blokatora, ljekari provjere da li su pacijenti koristili Folkodin u proteklih 12 mjeseci. Ukoliko je to slučaj, postoji povećana opasnost od perianestetičke anafilaktičke reakcije, te je od izuzetne važnosti da se ljekari pripreme za hitno djelovanje u takvim situacijama.

Ovaj problem nije specifičan samo za Srbiju. Evropska agencija za lijekove (EMA) je još u decembru prošle godine izdala preporuku za povlačenje svih lijekova koji sadrže folkodin sa tržišta Evropske unije. EMA je utvrdila da ovi lijekovi, iako efikasni u liječenju suhog kašlja, predstavljaju ozbiljan rizik tokom opšte anestezije. U najtežim slučajevima, ove alergijske reakcije mogu biti iznenadne i teške, te potencijalno smrtonosne.

Povlačenje Folkodina sa tržišta Srbije izazvalo je zabrinutost među pacijentima koji su se oslanjali na ovaj lijek za ublažavanje simptoma kašlja. Bez dostupne zamjene, mnogi će biti primorani da traže alternativne tretmane, što može biti izazovno u situaciji kada je određeni lijek bio ključan za kontrolu njihovih simptoma. Zdravstveni radnici će morati da ulože dodatne napore kako bi obezbedili adekvatne savjete i podršku pacijentima tokom ove tranzicije.

Ova situacija naglašava važnost kontinuiranog praćenja sigurnosti lijekova i potrebe za brzim i odlučnim djelovanjem kada se identificiraju potencijalni rizici. Povlačenje Folkodina sa tržišta pokazuje kako čak i lijekovi koji su dugo vremena bili smatrani sigurnim mogu predstavljati neočekivane rizike, što zahtijeva stalnu budnost i prilagođavanje u medicinskoj praksi.

Preporučujemo