Ljetni dani donose tople večeri i uživanje napolju, ali sa sobom povlači i jednu veliku neprijatnost — najezdu insekata. Muhe, komarci i bubašvabe vrlo lako pronađu put do naših domova, pogotovo kada su prozori otvoreni ili vrata često odškrinuta. Hemikalije iz prodavnica mogu biti efikasne, ali mnogi žele izbjeći njihovu upotrebu u blizini djece i kućnih ljubimaca. Zato su prirodna rješenja sve popularnija, a neka od njih možete napraviti od sastojaka koje već imate kod kuće.

U nastavku donosimo tri recepta za domaće preparate koji će efikasno tjerati insekte. Dovoljno je da ih koristite samo jedan sat dnevno u prostorijama koje želite zaštititi, i efekat će biti dugotrajan.

  • Efikasna zamka za komarce

Komarci su vjerovatno najiritantniji ljetnji insekti. Njihovi ubodi svrbe, ostavljaju crvene tragove i često nas drže budnima noću. Ova zamka koristi kombinaciju šećera i kvasca da privuče komarce i zadrži ih unutar boce.

Sastojci:

  • 5 kašika šećera
  • 1 šolja vode
  • 1 kašika kvasca
  • 2 litra vode
  • 1 plastična flaša (2 l)

Priprema i upotreba:

U šerpi lagano zagrijte jednu šolju vode i dodajte šećer. Miješajte dok se potpuno ne rastvori.

Nakon što skinete šerpu sa vatre, dodajte kašiku kvasca. Ne miješajte.

Odrežite vrh plastične boce i okrenite ga naopako (kao lijevak).

Sipajte smjesu u donji dio boce i postavite gornji dio kao poklopac, ali naopačke, tako da insekti mogu ući, ali ne mogu izaći.

Zamotajte bocu tamnom tkaninom ili papirom i stavite je u ćošak sobe, blizu prozora ili mjesta gdje se komarci skupljaju.

Zahvaljujući fermentaciji, smjesa proizvodi ugljen-dioksid koji privlači komarce. Jednom kada uđu u bocu, više ne mogu izaći.

  • Sprej od lovorovog lista i karanfilića

Bubašvabe i muhe ne podnose miris određenih začina. Lovorov list i karanfilić su kombinacija koju mnogi insekti izbjegavaju. Ovaj sprej je jednostavan za pripremu i siguran za upotrebu u svim prostorijama.

Sastojci:

  • 15 listova lovora
  • 20 zrna karanfilića
  • 1 šolja vode

Priprema i upotreba:

U manjoj šerpi pomiješajte vodu, lovor i karanfilić.

Stavite na šporet i kuhajte desetak minuta, dok se mirisi ne oslobode.

Kada se smjesa ohladi, procijedite je i prebacite u bocu sa raspršivačem.

Ovaj sprej možete koristiti direktno na površinama ili prskati u uglovima prostorije, kuhinji, oko kante za smeće i drugim mjestima gdje se insekti najčešće pojavljuju.

  • Domaći sprej protiv muha

Muhe se brzo razmnožavaju i znaju biti izuzetno uporne. Ovaj domaći sprej je kombinacija tri sastojka koje gotovo svi imaju kod kuće, a njegovo djelovanje je vrlo efikasno.

Sastojci:

  • 1/2 šolje šampona (po mogućnosti neutralnog ili blagog mirisa)
  • 1/2 šolje bijelog sirćeta
  • 1/2 šolje biljnog ulja

Priprema i upotreba:

U posudi dobro izmiješajte šampon, sirće i ulje dok ne dobijete homogenu smjesu.

Smjesu sipajte u bocu sa raspršivačem.

Prskajte na područja gdje se muhe najčešće zadržavaju — prozorske daske, kuhinjski pultovi, oko voća i sl.

Osim što odbija muhe, ovaj sprej ostavlja površine sjajnim i može se koristiti i kao sredstvo za čišćenje. Sirće ima dezinfekciona svojstva, šampon omekšava smjesu, a biljno ulje pomaže da se insekti ne zadrže na površinama.

Ako imate kućne ljubimce ili malu djecu, još jedna prednost ovih prirodnih rješenja je što ne sadrže štetne hemikalije. Možete ih slobodno koristiti u dnevnim sobama, kuhinjama, pa čak i spavaćim sobama bez straha od nuspojava. Redovna upotreba ovih preparata može značajno smanjiti prisustvo insekata, a u nekim slučajevima ih potpuno eliminisati. Pored toga, domaće rješenje je i ekonomski isplativo — većinu sastojaka već imate kod kuće. Isprobajte različite kombinacije i pronađite onu koja vam najbolje odgovara. Vaš dom može biti bezbjedan i bez insekata — bez hemije.

Preporučujemo