Biljka je koju mnogi smatraju simbolom blagostanja, stabilnosti i dugovečnosti riječ je o krasuli, poznata i kao japansko drvo novca. Iako je kod nas često viđena u domovima, kancelarijama i lokalima, retki znaju da njeno poreklo zapravo nije iz Japana, već iz sušnih predela južne Afrike. Ipak, ime “japansko drvo novca” dobila je zahvaljujući verovanju da donosi novčani dobitak i pozitivnu energiju, što je popularno u feng šui praksi.

Poreklo i izgled

Iako naziv može zbuniti, Crassula ovata ne dolazi iz Japana, već iz Afrike, gde je razvila izuzetnu otpornost na surove uslove. Spada u porodicu sukulenata – biljaka koje čuvaju vodu u svojim debelim listovima. Ova sposobnost čini je idealnim izborom za one koji često zaboravljaju da zalivaju biljke ili koji tek ulaze u svet baštovanstva.

Krasula može da naraste do 1,5 metar visine, a u retkim slučajevima čak i više. Ima debele, sjajne, mesnate listove tamnozelene boje, koji se pravilno raspoređuju duž žilavih grana. Ako biljka dobija dovoljno svetlosti, grane se razvijaju i biljka poprima oblik malog drveta. Nedostatak svetlosti može uzrokovati izduživanje stabljika i slabiji rast, dok previše sunca može dovesti do crvenila na listovima ili njihovog sušenja.

Nega i održavanje

Krasula je izuzetno jednostavna za negu, ali zahteva određenu pažnju kako ne bi došlo do propadanja biljke. Najčešća greška je preterano zalivanje. Sukulenti su navikli na suve uslove, pa im ne prija previše vlage. Tokom zimskih meseci dovoljna je voda jednom u 20 dana, dok leti može biti potrebno zalivanje jednom u 10 dana, u zavisnosti od veličine biljke i saksije.

Idealna saksija za krasulu mora imati rupice na dnu kako bi višak vode mogao da oteče. Voda koja se zadrži u zemlji može izazvati truljenje korena, što neminovno vodi do propasti cele biljke. Ako posle zalivanja voda ostane u tacni više od pola sata, to je znak da ste preterali – višak vode obavezno prosuti.

Svetlost i temperatura

Krasula voli svetlost, ali ne i direktno sunce. Najbolje uspeva na mestima s dosta prirodne svetlosti, ali bez direktnog izlaganja UV zracima, pogotovo u najtoplijem delu dana. Ako se biljka iz zatvorenog prostora premesti direktno na sunce, njeni listovi mogu zadobiti opekotine. Zato je važno postepeno je privikavati.

Idealna temperatura za krasulu je sobna, ali može izdržati i nešto niže temperature, sve do 10°C. Tokom zimskog mirovanja (oktobar–april), biljku treba držati u prostoriji s konstantnom temperaturom, bez naglih promena.

Zemlja i prihranjivanje

Krasuli odgovara supstrat koji se koristi i za kaktuse: mešavina peska (40%), humusa (20%) i zemlje za cveće (20%), uz dodatak sitnog šljunka ili lomljene cigle radi bolje drenaže. Preporučuje se presađivanje biljke jednom godišnje, najbolje u proleće, kako bi imala dovoljno prostora za rast.

Prihranjivanje se obavlja u proleće i leto – tečno đubrivo se dodaje u vodu za zalivanje, ali ne prečesto, jer je biljka skromna i ne traži mnogo dodatnih hranljivih materija.

Razmnožavanje

Krasula se može razmnožavati reznicama grana ili listova. Grančicu dužine 10–15 cm ostavite da se suši nekoliko dana pre sadnje u peskovitu zemlju. Saksiju držite na svetlom, ali ne sunčanom mestu, i zalivajte minimalno, samo kada se zemlja potpuno osuši.

Listovi se takođe mogu koristiti za razmnožavanje, mada je taj metod manje pouzdan. Isecite zdrav list, pustite da se osuši i zatim ga stavite u šljunkoviti kompost. Vremenom će pustiti koren i izrasti nova biljka.

Toksičnost i kućni ljubimci

Iako je krasula dekorativna i dugovečna, nije preporučljiva u domovima sa kućnim ljubimcima. Konzumacija njenih listova može izazvati stomačne tegobe kod pasa i mačaka, a postoje i tvrdnje da njeni mirisi mogu uticati na ponašanje i raspoloženje ljubimaca.

Simbolika i feng šui

U feng šuiju krasula se smatra biljkom koja privlači novac i blagostanje, naročito kada se postavi sa leve strane hodnika ili u blizini ulaza u prostor. Smatra se da usmerava energiju u pozitivnom pravcu i podstiče rast – ne samo biljke, već i onih koji je neguju. Zato se često poklanja za nove početke: selidbu, prvi posao, diplomu ili pokretanje biznisa.

Cena i dostupnost

Krasula je dostupna u većini cvećara i staklenika. Cena zavisi od veličine – male biljke s nekoliko listova mogu koštati oko 1000 dinara, dok razvijenije primerke plaćate znatno više. Ako želite uštedeti, pelcer možete nabaviti preko online zajednica, foruma ili od prijatelja. Ipak, takav pelcer zahteva više truda i pažnje dok ne razvije stabilan koren.

Zaključak

Japansko drvo novca nije samo simbol sreće i finansijskog uspeha – to je biljka koja svojim prisustvom donosi spokoj, balans i dugoročnu lepotu u svaki prostor. Bilo da verujete u feng šui ili samo želite lepu, otpornu biljku, krasula je izbor sa kojim teško možete pogrešiti.

Preporučujemo