Crijeva sadrži preko 100 triliona mikroorganizama zvanih mikrobiom. Odgovarajući balans crijevnih bakterija važan je za crijeva i cjelokupno zdravlje. Dobar balans crijevnih bakterija igra ključnu ulogu u razvoju imunološkog sistema
Bolovi u stomaku praćeni nadimanjem i probavni problemi su uobičajeni zdravstveni problemi. Stres, nedostatak sna i loša prehrana mogu utjecati na cjelokupno ljudsko zdravlje, posebno zdravlje želuca. U ljudskom crijevu se u prosjeku nalazi oko dva kilograma mikroorganizama, a njihov posao je da kontrolišu naše zdravlje. Živahan život bez bolesti moguć je samo kada je dobrih bakterija veći broj loših.
Crijeva sadrži preko 100 triliona mikroorganizama zvanih mikrobiom. Odgovarajući balans crijevnih bakterija važan je za crijeva i cjelokupno zdravlje. Dobar balans crijevnih bakterija igra ključnu ulogu u razvoju imunološkog sistema. Svaka neravnoteža može dovesti do upale crijeva, što može biti preteča razvoja raznih kroničnih bolesti kao što su upalne bolesti crijeva, dijabetes, gojaznost i još mnogo toga.
Za dobru funkciju crijeva neophodna je pravilna ravnoteža crijevnih bakterija i zdrava crijevna sluznica. Ako je sluznica oštećena, mogu se stvoriti “rupe” kroz koje curi crijevni sadržaj. Crijevo je zaštićeno slojem specijaliziranih epitelnih stanica koje su čvrsto povezane proteinima. Ovi tijesni spojevi djeluju kao barijera između crijeva i krvotoka – barijera koja kontrolira prolaz tvari iz probavnog trakta u krvotok bez izazivanja zdravstvenih problema.
gluten
Gluten je protein koji oštećuje sluznicu crijeva. Nalazi se u pšenici, ječmu i raži. Celijakija je doživotna autoimuna bolest koja se javlja kod osoba s genetskom predispozicijom. Imuni sistem reaguje na gluten, a sve to uzrokuje oštećenje sluznice tankog crijeva. Stručnjaci ističu da osim oštećenja sluzokože tankog crijeva, nedovoljna aktivacija imunog sistema može oštetiti bilo koji drugi organ.
Industrijsko ulje
Industrijska ulja poput kukuruznog ili sojinog ulja mogu uzrokovati bolove u želucu. Ova ulja su bogata omega-6 masnim kiselinama koje potiču upalu. Utvrđeno je da konzumacija ovih ulja izaziva upalne procese u crijevima i narušava ravnotežu crijevnih bakterija.
prerađenih ugljenih hidrata
Prerađeni ugljikohidrati također mogu uzrokovati upalu, koja može oštetiti crijevnu sluznicu. Rafinirani ugljikohidrati su proizvodi koji su višestruko obrađeni, a biljna vlakna su potpuno uklonjena. Neobrađeni ugljikohidrati sadrže biljna vlakna koja se prirodno nalaze u hrani i promoviraju zdravlje crijeva. Voće sadrži neprerađene ugljikohidrate.
aditiva
Aditivi koji umjetno poboljšavaju okus hrane sve su češći u ishrani. Studija Weizmann instituta iz 2022. godine pokazala je da umjetni zaslađivači mogu dovesti do promjena u sastavu crijevnih bakterija i smanjene tolerancije glukoze. Smatra se da maltodekstrin, tvar koja se koristi za zgušnjavanje hrane i očuvanje prerađene hrane, potiče štetne bakterije da se prianjaju za crijevni zid.
Karagenan je supstanca ekstrahirana iz algi i koristi se za zgušnjavanje i standardizaciju hrane. Kao što je već spomenuto, karagenan je još jedan faktor rizika za razvoj upalnih bolesti crijeva. Polisorbat 80 i karboksimetilceluloza su dva najčešća sredstva za zgušnjavanje koja se koriste u industriji prerađene hrane, a oba mogu doprinijeti sindromu iritabilnog crijeva. Titan dioksid se koristi za izbjeljivanje i poliranje, te stimulira upalne procese crijeva.
Utjecaj stresa i fizičke aktivnosti na želudac
Mentalni stres može uzrokovati oštećenje crijevne sluznice i omogućiti neželjenim bakterijama da prodru u krvotok. Sve može dovesti do upale, što može dovesti i do bolova u stomaku. Studije su također otkrile da je fizička neaktivnost usko povezana s pojačanim upalnim procesima u crijevima.
poremećaj spavanja
Biološki sat radi u ciklusu od otprilike 24 sata. Bakterije crijeva usklađene su s našim biološkim satom i svaki poremećaj ovog ritma može dovesti do narušavanja ravnoteže bakterija i upalnih procesa u crijevima. Dvije noći lošeg sna mogu dovesti do negativnih promjena.
Liječenje antibioticima i efekti lijekova na crijeva
Upotreba antibiotika može negativno utjecati na crijevni mikrobiom. Antibiotici mogu uzrokovati smanjenje raznolikosti i obilja crijevnih bakterija i dovesti do proliferacije štetnih bakterija, kao što je Clostridium difficile, što može dovesti do proljeva i ozbiljnih bolesti. Nekontrolirana upotreba antibiotika može dovesti do rezistencije na lijekove. Jednostavno rečeno, ako uzimamo antibiotike kada nam zaista nisu potrebni, isti ti lijekovi nam možda neće pomoći kada su nam potrebni.
Lijekovi koji se koriste za liječenje žgaravice smanjuju proizvodnju želučane kiseline. Budući da upotreba ovih lijekova blokira lučenje želučane kiseline, što rezultira smanjenjem kiselosti želuca, sve to može dovesti do infiltracije neželjenih bakterija u crijeva.
Toksične supstance uzrokuju bol u stomaku
Otrovne tvari iz okoliša mogu oštetiti crijevnu sluznicu. BPA je supstanca koja se nalazi u plastičnom priboru za jelo i računima štampanim na termalnom papiru. Smatra se da BPA narušava dobru ravnotežu bakterija i uzrokuje upalu.
Triklosan u sredstvima za dezinfekciju ruku i proizvodima za higijenu također može poremetiti ravnotežu crijevnih bakterija, uzrokujući upalne procese. Pesticidi koji se koriste u poljoprivredi sadrže supstancu glifosat, koja, prema znanstvenicima, djeluje kao antibiotik za rad crijeva.