Od siječnja 2024. godine, korisnici mirovina i drugih prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja u Hrvatskoj ostvarit će značajno povećanje primanja za 14,8 posto. Ovo povećanje rezultat je primjene Švicarske formule, koja uzima u obzir prosječnu promjenu plaća prije oporezivanja i doprinosa. Prema najnovijim procjenama, prosječna mirovina za siječanj 2024. godine bit će oko 45.775 kuna.

Usklađeni iznosi mirovina i novčanih naknada bit će isplaćeni korisnicima u veljači 2024. godine. Vlada je prihvatila Uredbu kojom se utvrđuju uvjeti, količina i obuhvat korisnika mirovina, te raspored isplate novčanog dodatka uz mirovinu. Prema ovoj Uredbi, pravo na novčani dodatak imat će korisnici starosne, prijevremene starosne, invalidske i obiteljske mirovine ako njihova ukupna mirovina za razdoblje od prosinca 2023. do studenoga 2024. ne prelazi iznos od 51.618,14 kuna.

Važno je napomenuti da primatelji mirovina ne moraju posebno zatražiti ovo povećanje, jer će Fond za mirovinsko osiguranje automatski obračunavati i isplaćivati povećanja u skladu sa standardnom procedurom.

Ova mjera ima za cilj poboljšati financijsku sigurnost umirovljenika i korisnika mirovinskih prava, s obzirom na aktualne ekonomske trendove i potrebe korisnika.

BONUS:

Uzgoj krastavaca u bačvi predstavlja izvrsnu metodu za maksimiziranje prinosa na malom prostoru, čime se smanjuje potreba za saginjanjem i dodatnim radom. Evo detaljnog vodiča korak po korak kako biste uspješno uzgajali krastavce u bačvi:

Priprema bačve:

Odaberite sunčano mjesto na vašoj parceli i postavite barem jednu bačvu. Možete koristiti više bačvi ako je potrebno.
Na dno bačve stavite sloj organskog otpada kao što su lišće, trava, slama, korijenje, kore voća i povrća te grane ili korov. Ovo će poslužiti kao kompost i osigurati hranjive tvari za rast biljaka.

Dodavanje tla:Napunite bačvu zemljom tako da stvorite sloj debljine 10-15 cm iznad organskog otpada. Ovdje ćete kasnije posijati sjeme krastavaca.Sijanje sjemena:Prije nego što posadite sjeme, dobro zasitite tlo vodom.
Rasporedite sjeme krastavaca po površini bačve. Preporučuje se 9-10 sjemenki s razmakom od 12-15 cm kako bi biljke imale dovoljno prostora za rast.Zaštita i potpora biljkama:Kako biste zadržali toplinu i potaknuli rast, prekrijte bačvu crnim najlonskim pokrovom ili praznim plastičnim bocama.
Postavite malu posudu s vodom u sredinu bačve kako biste održavali optimalnu vlažnost tla.

Njega biljaka:Nakon što biljke niknu, redovito ih zalijevajte. Preporučuje se zalijevanje s 5-7 litara vode svakih 3-4 dana, osim ako već nije pala kiša.
Tijekom lipnja, kada biljke počnu rasti, uklonite najlonski pokrov kako bi krastavci mogli bujati i puzati oko bačve.Potpora biljkama:Kako bi se krastavci mogli uspješno penjati, pričvrstite vrećice za krastavce na bačvu pomoću tanke uzice. To će ih zaštititi od vjetra i osigurati im potrebnu potporu za rast.

Berba krastavaca:Kada krastavci sazriju, redovito ih berite. Budući da rastu oko bačve, berba će biti jednostavna i neće zahtijevati saginjanje.
Uz ovu metodu, možete očekivati obilan urod krastavaca s minimalnim naporom. Ova tehnika omogućuje vam da iskoristite ograničen prostor na najbolji mogući način te uzgojite krastavce bez potrebe za velikim vrtom ili tradicionalnim redovima.

 

Preporučujemo