Vježbanje u teretani je svakako korisno za zdravlje, ali važno je pristupiti mu na pravilan način. Iako redovna fizička aktivnost donosi brojne prednosti, naporne vježbe mogu dovesti do preopterećenja organizma, što može povećati rizik od srčanih problema, poput srčanog udara. Stoga je ključno vježbati umjereno i praviti česte pauze kako biste izbjegli moguće zdravstvene komplikacije.

Umjerenost i priprema prije vježbanja
Prof. dr Petar Otašević, specijalista interne medicine i kardiolog, ističe važnost umjerenog pristupa vježbanju, posebno kod osoba srednjih i starijih godina. Prema njegovim riječima, liječnici preporučuju redovno vježbanje svima, ali uz napomenu da je prije početka intenzivnih treninga, poput onih u teretani, potrebno obaviti određene zdravstvene preglede.

Vježbanje je nešto što apsolutno savjetujemo svim pacijentima, uz preporuku da se izbjegava nezdrava hrana, bogata mastima, šećerom i ugljikohidratima. Preporučuje se najmanje 150 minuta umjerene fizičke aktivnosti tjedno. To ne mora nužno biti teretana – može biti bilo koja aktivnost koja vam odgovara, poput šetnje, brzog hoda, trčanja ili vožnje bicikla,” kaže dr Otašević.

Međutim, kod osoba srednjih godina i starijih, preporučljivo je prvo provjeriti zdravstveno stanje. Prije nego što započnete s vježbanjem, posebno ako planirate ozbiljnije treninge, važno je obaviti kardiološki pregled. Ovaj pregled uključuje mjerenje krvnog pritiska, laboratorijske analize, EKG, i ultrazvuk srca. Ova procjena omogućava da se utvrdi je li vježbanje sigurno i koji intenzitet vježbi bi bio najprikladniji.

Prednosti kardio treninga i kontrola srčane frekvence
Kardio vježbe, poput trčanja, plivanja i vožnje bicikla, imaju brojne pozitivne učinke na srce i cijeli kardiovaskularni sistem. Ove vježbe povećavaju izdržljivost, potiču cirkulaciju i pomažu u kontroli tjelesne težine kroz sagorijevanje kalorija. Ipak, važno je da se intenzitet ovih vježbi prilagodi individualnim sposobnostima i fizičkom stanju svakog pojedinca.

Kardio trening ima niz koristi, ali je ključno da se intenzitet vježbi prilagodi vašem općem stanju i kondiciji. Ove vježbe su odlične za jačanje mišića i srca, a istovremeno pomažu u sagorijevanju masti. Ipak, prije nego što započnete s intenzivnijim kardio vježbama, trebate biti sigurni da vaše srce može podnijeti taj napor,“ objašnjava dr Otašević.

Jedan od važnih aspekata sigurnog vježbanja je praćenje srčane frekvence. Preporučuje se da tokom vježbanja ne prelazite maksimalnu srčanu frekvencu, koja se izračunava tako da se od broja 220 oduzmu vaše godine. Na primjer, osoba koja ima 50 godina ne bi trebala imati više od 170 otkucaja srca u minuti tokom vježbanja. Kako starimo, ova granica se smanjuje, pa je važno prilagoditi intenzitet vježbanja kako bi se izbjegli nepotrebni rizici.

Vježbanje je ključno za održavanje zdravlja i kondicije, ali je važno pristupiti mu na pravi način, uzimajući u obzir vlastito zdravstveno stanje. Prije nego što započnete s intenzivnim treninzima, poput onih u teretani, savjetuje se obavljanje osnovnih zdravstvenih pregleda, posebno kod osoba srednjih godina i starijih. Umjerenost, pravilno praćenje srčane frekvence, i redovne pauze ključni su za sigurno i učinkovito vježbanje. Na taj način možete iskoristiti sve prednosti fizičke aktivnosti, a istovremeno smanjiti rizik od mogućih zdravstvenih problema.

Preporučujemo