Noćni grčevi mišića mogu se javiti odmah nakon što zaspite ili ujutru pri buđenju, trajući od nekoliko sekundi do nekoliko minuta. Ova neprijatna pojava može biti uzrokovana slabom cirkulacijom, kao i pratećim stanjima poput šećerne bolesti i bolesti bubrega.

Grčevi su zapravo kontrakcije mišića koje se dešavaju iznenada i često su znak poremećene živčano-mišićne funkcije. Nedostatak nutrijenata, kao što su kalcijum, magnezijum i kalijum, ključni je uzrok, prema dr. Branislavi Čilić, specijalisti porodične medicine.

Studija dr. Garisona pokazuje da su noćni grčevi u nogama češći leti nego zimi, s vrhuncem u srednjem julu i najmanjom u srednjem januaru. Grčevi su često posledica živčanih problema, a ne problema u samim mišićima, kako potvrđuju elektromiografski testovi.

Moderan način života, koji uključuje dugotrajno sedenje, takođe može doprineti pojavi noćnih grčeva zbog smanjenja dužine i gipkosti mišića i tetiva. Spavanje u određenim položajima, poput plantarne fleksije stopala, takođe može biti faktor rizika.

Dehidracija može pojačati noćne grčeve, izazivajući neravnotežu elektrolita u krvi. Fizičko preopterećenje i umor mišića takođe mogu dovesti do grčenja mišića.

Uzrok grčeva mogu biti i određeni lekovi, poput diuretika i lekova za visoki krvni pritisak, koji mogu stimulisati motorne neurone i receptore, povećavajući rizik od grčeva.

Trudnoća takođe može uzrokovati česte grčeve u nogama zbog povećanja telesne težine i promena u cirkulaciji.

Uz sve ovo, neravnoteža elektrolita kao što su kalcijum, magnezijum i kalijum igra važnu ulogu u pojavi grčeva. Redovno istezanje, pravilna hidratacija, i unos hrane bogate ovim nutrijentima mogu pomoći u smanjenju rizika od noćnih grčeva.

Da biste izbegli grčeve, preporučuje se i vežbanje snage i ravnoteže, što pomaže održavanju funkcije mišića i živčanog sistema.

 

Preporučujemo