Kada vam stigne pozivnica za vjenčanje, odmah se javlja isto pitanje: koliko novca pokloniti? Ranije je postojalo nepisano pravilo, ali danas su se okolnosti promijenile. Cijene su porasle, standard života se mijenja, a zajedno s tim i očekivanja oko svadbenih poklona. Mnogi više nisu sigurni šta se smatra primjerenim iznosom, pa se često raspituju i razmjenjuju mišljenja prije nego što ubace novac u kovertu.

  • Kako se Mijenjaju Očekivanja?

Jedan mladić iz Srbije nedavno je na društvenim mrežama pokrenuo raspravu o ovoj temi. Pitao je svoje pratioce koliko se trenutno smatra prihvatljivim iznosom za poklon mladencima. Njegovo pitanje izazvalo je burnu raspravu, a odgovori su pokazali koliko su mišljenja podijeljena.

Prije desetak godina, 100 eura je bio standard za jednu osobu. Danas, uz inflaciju i rast cijena usluga vezanih za vjenčanja, mnogi smatraju da je ta suma preniska. Troškovi hrane, pića, dekoracije, prostora, fotografa i muzike su znatno viši nego ranije. Sve to utiče na percepciju šta je “dovoljno” kada se bira iznos poklona.

  • Od 50 do 500 eura – Šta Je Danas Idealno?

Komentari na ovu temu otkrili su širok raspon mišljenja. Dok neki smatraju da 100 eura i dalje važi kao korektna suma, drugi ističu da bi idealan poklon trebao biti od 150 pa čak do 500 eura, posebno ako na slavlje dolazi cijela porodica.

Pojedini korisnici društvenih mreža istakli su da poklon treba da odražava bliskost sa mladencima, finansijsku mogućnost gosta, kao i veličinu samog vjenčanja. Takođe, mnogi su naglasili da se treba uzeti u obzir i mjesto održavanja vjenčanja – luksuzniji restorani i hoteli podižu i očekivanja kada je u pitanju iznos poklona.

  • Stručnjaci: Zaboravite Na 50 eura

Nikola Janković, predstavnik Udruženja „Event industrija Srbije“, izjavio je da gosti treba da zaborave na 50 eura po osobi. Po njegovim riječima, taj iznos danas nije dovoljan ni da mladenci pokriju osnovne troškove svadbe.

Prema njegovim riječima, novi minimum iznosi između 75 i 100 eura po osobi. Na taj način mladenci mogu da pokriju bar dio troškova koje su imali pri organizaciji. U nekim slučajevima, kada su svadbe veće i raskošnije, taj iznos može ići znatno više, posebno ako gost dolazi sa partnerom ili porodicom.

Janković naglašava da je svadba, iz perspektive domaćina, veliki finansijski poduhvat, a da se kroz poklone u koverti očekuje barem minimalno ublažavanje tih troškova.

  • Zašto Su Veća Vjenčanja Isplativija?

Zanimljivo je da su, prema riječima stručnjaka, veća vjenčanja zapravo isplativija za mladence. Iako se čini da veći broj gostiju donosi i veće troškove, u praksi je drugačije.

Fiksni troškovi – kao što su zakup prostora, muzika, dekoracija i organizacija – ostaju isti bez obzira na broj zvanica. Što više gostiju dođe, lakše je raspodijeliti te troškove i veća je vjerovatnoća da će mladenci pokriti veći dio ulaganja, a možda i ostvariti određenu zaradu.

„Ako imate više zvanica, lakše ćete pokriti sve fiksne troškove. Takođe, uzmite u obzir da gosti provedu i do osam sati na slavlju, gdje dobiju kvalitetnu hranu, piće, muziku i ambijent. Kada se sve sabere, cijena koju domaćin plaća po osobi nije nerealno visoka,“ objasnio je Janković.

  • Šta Gosti Treba Da Uzimaju u Obzir?

Iako ne postoji strogo pravilo koliko novca treba staviti u kovertu, gosti bi prilikom odlučivanja trebali uzeti u obzir nekoliko faktora:

Bliskost s mladencima: Što ste bliži, logično je da će vaš poklon biti izdašniji.

Broj članova porodice: Ako dolazite s porodicom, trebalo bi povećati iznos proporcionalno.

Tip vjenčanja: Luksuzne lokacije, poznati bendovi i bogata ponuda hrane i pića znače i veća očekivanja.

Lične finansijske mogućnosti: Poklon ne bi smio ugroziti vaše finansijsko stanje; birajte iznos koji vam je realan.

U svakom slučaju, praksa pokazuje da se trendovi mijenjaju i da gosti sve češće prilagođavaju iznose aktuelnim ekonomskim okolnostima, kao i očekivanjima samih domaćina.

Preporučujemo