Važno je obratiti pažnju na potrošnju energije rutera jer, iako se čini da mali uređaji poput rutera ne troše puno struje u poređenju s većim uređajima poput frižidera ili mašine za veš, njihova konstantna upotreba može doprinijeti značajnoj potrošnji energije tokom dužeg vremenskog perioda.
Prema preporukama Njemačke savezne agencije za zaštitu okoline (UBA), važno je odabrati ruter koji ima efikasnu potrošnju energije, kako kada je uključen u radu tako i u stand-by modu. Takođe je korisno odabrati uređaj koji omogućava isključivanje Wi-Fi funkcionalnosti kada nije u upotrebi, što može dodatno smanjiti potrošnju energije.
Ovi savjeti su posebno važni ako ruter ne može biti potpuno isključen zbog korišćenja telefonske linije ili drugih funkcija. Na taj način možete smanjiti ekološki otisak svog domaćinstva i doprinijeti očuvanju energije.
BONUS:
Preporuke za zaštitu zdravlja starijih osoba od hladnoće su izuzetno važne kako bi se minimizirao rizik od negativnih zdravstvenih efekata tokom zimskih mjeseci. Evo ključnih mjera koje se preporučuju:
Izbjegavanje izlaganja niskim temperaturama: Posebno važno u ranojutarnjim i noćnim satima, kada su temperature najniže, posebno za starije osobe s srčanim, dišnim, endokrinim ili psihogerijatrijskim oboljenjima.
Pravilno oblačenje: Nositi komotnu, slojevitu odjeću koja je nepropusna za vjetar i vlagu. Materijali poput vune, polipropilena i svile zadržavaju toplinu bolje od pamuka. Važno je regulirati slojeve odjeće kako bi se izbjegao prekomjerni znoj, jer vlažna odjeća može uzrokovati brzi gubitak topline.
Zaštita glave, ruku i usta: Glava bi trebala biti pokrivena kapom, ruke zaštićene rukavicama, a usta prekrivena šalom kako bi se spriječilo direktno udisanje hladnog zraka.
Pravilna obuća: Koristiti toplu, udobnu obuću koja je prikladna za hladne uvjete, izbjegavajući visoke ili preniske potpetice koje mogu povećati rizik od padova.
Aktivnosti na otvorenom: Izbjegavati dugo stajanje ili sjedenje na hladnoći te teške fizičke aktivnosti koje mogu uzrokovati prekomjerno umaranje ili ubrzano disanje.
Prevencija padova: Izbjegavati hodanje po zaleđenim površinama kako bi se smanjio rizik od padova i lomova.Unos tekućine: Osigurati optimalan unos tekućine putem toplih napitaka poput čajeva i juha. Treba izbjegavati alkohol i kofein, koji mogu uzrokovati dehidraciju.Praćenje simptoma: Osobe trebaju biti svjesne simptoma kao što su trnjenje, gubitak osjeta ili promjene boje kože, što može ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme uzrokovane hladnoćom. U takvim slučajevima treba potražiti medicinsku pomoć.
Kontakt i praćenje: Redovito kontaktirati starije osobe tijekom hladnih mjeseci i osigurati da imaju svoje osobne podatke pri ruci, kao i kontakt osobu za hitne slučajeve.Ove mjere pomažu u očuvanju zdravlja starijih osoba tokom hladnih mjeseci, smanjujući rizik od hipotermije, promrzlina i drugih zdravstvenih komplikacija povezanih s hladnoćom. Važno je provoditi ih redovito kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit starijih članova zajednice.