Pomalo zapostavljena voćka, a smatra se pravim izvorom zdravlja. Dunja je žuta kraljica jeseni i veoma je ukusna. Bilo da je koristite za izradu kompota, slatka, pekmeza, ili jednostavno kao svež plod, dunja nudi brojne zdravstvene benefite. Plod, lišće i sjeme ove voćke koriste se u narodnoj medicini za liječenje različitih bolesti, što je samo jedan od razloga zašto je toliko popularna.

Nutritivna Vrednost Dunje

Dunja je bogata šećerom i organskim kiselinama poput jabučne i limunske kiseline, ali sadrži i druge važne nutrijente. Ona je dobar izvor pektina, tanina i antioksidanata, koji igraju ključnu ulogu u zaštiti ćelija od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima. Pored toga, dunja sadrži značajne količine minerala kao što su magnezijum, fosfor i kalijum, kao i vitamine A, C i B kompleksa (B3, B6 i B9).

Ovi vitamini i minerali čine dunju posebno korisnom za jačanje imunološkog sistema, poboljšanje probave, zdravlje srca i krvnih sudova. Djeluje antibakterijski, što je dodatni razlog da je uključite u svoju ishranu.

Kako Koristiti Dunju

Iako je plod dunje često tvrd i kiselkast kada je svjež, njegova primjena u kulinarstvu je veoma raznovrsna. Dunja se koristi za pripremu pekmeza, marmelada, želea i kompota, a čaj od sušenih kriški dunje je popularan u mnogim dijelovima svijeta.

U narodnoj medicini, dunja se koristi za liječenje različitih stanja, uključujući plućne bolesti, proljev, kao i za jačanje sluzokože usta, želuca i crijeva. Voće se takođe može čuvati do proljeća, što je dodatni razlog zašto se toliko ceni.

Sjeme Dunje

Sjeme dunje je još jedan važan dio ove voćke. Kada se potopi u vodu, sjeme ispušta sluz koja se koristi u izradi preparata za ublažavanje suvog i nadražajnog kašlja. Takođe, ova sluz se koristi spolja kao oblog za opekotine, kao i u kozmetičkim preparatima za oblikovanje kose. Sjemena sluz se dobija tako što se 10 g sjemena prelije šoljom prokuvane i ohlađene vode, a zatim se procijedi nakon nekoliko sati.

Međutim, važno je napomenuti da sjeme dunje mora biti korišćeno isključivo cijelo, nezdrobljeno. Razlog za ovo je prisustvo cijanovodonične kiseline, koja se može osloboditi u opasnim količinama ako se sjeme zdrobi. Ovo može izazvati trovanje, pa je oprez neophodan.

Recepti za Liječenje Zdravstvenih Problema

  • Sirup za Bronhitis

Jedan od popularnih narodnih recepata za liječenje bronhitisa uključuje sjeme dunje. Potrebno je izdrobiti 5 g sjemenki dunje i preliti ih sa 100 ml vode. Kada se stvori gusta sluz, dodaje se 15 g svježeg soka od bokvice i 100 g meda od žalfije. Ovaj sirup se uzima po jedna kašičica tri puta na dan prije jela i pomaže u ublažavanju simptoma bronhitisa.

  • Dunja protiv Čireva

Za liječenje čireva na organima za varenje, preporučuje se kombinacija lanenog i dunjinog sjemena. Po jedna kašika svakog sjemena preliva se šoljom hladnog čaja od kamilice. Nakon jednog sata, smjesa se procijedi i pije nezaslađena pola sata prije jela, dva do tri puta dnevno.

  • Liječenje Zapaljenja Debelog Crijeva

Za zapaljenje debelog crijeva, koristi se mješavina od 20 g lanenog i dunjinog sjemena, srčenjaka, islandskog lišaja i plodova borovnice. Tri kašike ove mješavine preliju se sa pola litra hladne vode, ostave da odstoje tri sata, a zatim se tečnost zagrije do ključanja. Nakon hlađenja, pije se tri do četiri puta dnevno po jedna čašica pola sata prije jela.

  • Dunja Protiv Proliva

Mješavina od 20 g drenjina, oskoruša, šipuraka, dunja i mušmula koristi se za pripremu napitka protiv proliva. Tri kašike ove mješavine kuvaju se 10 minuta u pola litre vode, a nakon hlađenja tečnost se procijedi i pije umesto vode.

  • Protiv Zapaljenja Usta

Za liječenje zapaljenja sluzokože usta, preporučuje se ispiranje usta čajem od mješavine kamilice, žalfije i sjemena dunje. Dve kašike ove mješavine preliju se četvrt litra ključale vode i ostave da odstoje dva sata. Nakon toga, tečnost se procijedi i koristi za ispiranje usta.

  • Melem za Opekotine

Za liječenje opekotina, koristi se sluz od sjemena dunje. Izdrobi se 10 g sjemenki i prelije sa 200 ml vode, nakon čega se čeka da se formira sluzava masa. Ovaj prirodni melem nanosi se direktno na oboljeli dio tijela ili se koristi kao oblog.

Zaključak

Dunja je više od običnog voća – ona je pravi dar prirode koji može značajno poboljšati naše zdravlje. Njeni plodovi, lišće i sjeme imaju široku primjenu u narodnoj medicini, a bogata je vitaminima, mineralima i antioksidantima koji pomažu u održavanju opšteg zdravlja. Bez obzira na to da li je konzumirate svježu ili prerađenu, dunja je dragocjen dodatak svakoj ishrani.

Preporučujemo