Tradicionalno jelo prebranac, poznat i kao pasulj iz rerne, omiljeno je jelo u mnogim domaćinstvima . Ova bogata i aromatična poslastica od bijelog pasulja jednostavno je nezaobilazna tokom hladnijih dana, a često se služi i kao deo praznične trpeze. Njegov jedinstveni ukus dolazi iz pažljivo biranih sastojaka i specifične tehnike pripreme. U nastavku ćete pronaći detaljan vodič za pripremu ovog savršenog jela.
Potrebni sastojci
Za pripremu prebranca potrebni su sljedeći sastojci:
- 700 grama bijelog pasulja
- Dvije glavice crnog luka
- Dva lista lovora
- 100 mililitara ulja
- 500 grama paradajza pelata
- Dvije kašike koncentrata paradajza
- Kašika bijelog sirćeta
- Pola kašike šećera
- So i biber po ukusu
- Opcionalno: Prstohvat ljute paprike za dodatnu pikantnost
Ova količina sastojaka dovoljna je za pripremu prebranca za četiri do šest osoba, idealno za porodični ručak ili večeru.
Priprema pasulja
Korak 1: Potapanje pasulja
Kako biste dobili meki i ravnomjerno skuvani pasulj, neophodno je da ga potopite u vodi preko noći. Ovaj korak omogućava da pasulj omekša i skraćuje vrijeme kuhanja.
Korak 2: Kuvanje pasulja
Nakon što pasulj odstoji, procijedite ga i stavite u veliku šerpu. Dodajte svježu vodu i dva lista lovora, koji će pasulju dati blagu aromu. Stavite šerpu na srednje jaku vatru i sačekajte da voda provri. Zatim smanjite temperaturu na srednju i pustite da pasulj krčka 45-60 minuta. Važno je da pasulj bude mekan, ali ne prekuvan kako bi zadržao oblik tokom pečenja.
Priprema sosa
Dok se pasulj kuva, pripremite bogati paradajz sos koji daje prebrancu prepoznatljiv ukus.
Korak 1: Priprema luka
Luk nasjeckajte na tanke trakice ili rebarca. Luk je ključni sastojak koji doprinosi bogatoj teksturi i ukusu prebranca.
Korak 2: Miješanje sosa
U veću zdjelu pomiješajte paradajz pelat s koncentratom paradajza. Dodajte kašiku bijelog sirćeta, ulje, pola kašike šećera, so i biber po ukusu. Ako želite pikantniji prebranac, možete dodati i malo ljute paprike. Dobro izmiješajte dok se svi sastojci ne sjedine u glatki sos.
Spajanje pasulja i sosa
Kada je pasulj kuhan i sos spreman, vrijeme je da spojite sve sastojke:
Procijedite pasulj i pažljivo ga pomiješajte sa sosom u dubljem sudu za pečenje.
Dodajte nasjeckani luk i lagano promiješajte kako bi se ravnomjerno rasporedio.
Pripremljenu smjesu prebacite u dublji pleh za pečenje. Preporučuje se korištenje šireg pleha kako biste izbjegli eventualno curenje sosa tokom pečenja.
Pečenje prebranca
Korak 1: Pečenje na srednjoj temperaturi
Rernu zagrijte na 175 °C. Pecite prebranac otprilike sat vremena. Cilj je da se na vrhu formira blago karamelizovana korica, dok pola tečnosti treba da ispari.
Korak 2: Povremeno provjeravanje
Tokom pečenja, povremeno provjeravajte jelo. Ako primijetite da se previše isušuje, dodajte malo tople vode ili temeljca kako biste zadržali sočnost.
Posluživanje
Prebranac možete poslužiti topao ili na sobnoj temperaturi. Idealan je kao samostalno jelo, uz svježi hljeb ili pogaču, ali se odlično slaže i kao prilog uz pečeno meso ili kobasice. Njegov bogat okus i kremasta tekstura čine ga nezaobilaznim na svakoj trpezi.
Savjeti za savršen prebranac
Izbor pasulja: Za prebranac se obično koristi bijeli pasulj (tetovac), ali možete eksperimentisati i s drugim vrstama pasulja prema ukusu.
Dodaci za bogatiji okus: Za dodatnu aromu, možete dodati bijeli luk, mljevenu papriku ili sušene začine poput majčine dušice.
Skladištenje: Prebranac se može čuvati u frižideru do tri dana, a okus često postaje bolji nakon što odstoji.
Zašto volimo prebranac?
Prebranac je više od običnog jela – on je simbol domaće kuhinje, tradicije i okupljanja porodice za stolom. Njegova jednostavna priprema i bogatstvo ukusa čine ga savršenim za sve prilike. Pripremite prebranac prema ovom receptu i uživajte u svakom zalogaju!