Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, Ramo Isak, izazvao je veliku pažnju javnosti izjavom da će Federalna uprava policije (FUP) odmah uhapsiti predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, ukoliko stupi na teritoriju Federacije. Ova izjava dolazi u trenutku kada Sud Bosne i Hercegovine traži njegovo privođenje zbog sumnje u krivična djela vezana za narušavanje ustavnog poretka. U međuvremenu, Dodik boravi van zemlje, dok se politička tenzija u BiH nastavlja povećavati.

Sud Bosne i Hercegovine je zvanično naložio raspisivanje potjernice za Miloradom Dodikom, kao i za predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem. Oni su osumnjičeni za ugrožavanje ustavnog poretka države i odbijanje saradnje sa pravosudnim organima. Uz njih, u postupku se pominje i premijer RS Radovan Višković, ali za njega nije podnesen zahtjev za međunarodnu potjernicu jer nije napustio zemlju.

Prema dostupnim informacijama, nadležni organi su već unijeli zahtjev za izdavanje međunarodne potjernice u sistem, a sada se čeka potvrda nadležnih institucija. Ako se potjernica potvrdi, Dodik i Stevandić bi mogli biti uhapšeni u bilo kojoj zemlji koja priznaje međunarodne pravosudne naloge. Ovim činom, situacija u BiH dobija novu dimenziju, jer hapšenje Dodika može izazvati ozbiljne političke posljedice.

Ministar Ramo Isak je jasno naglasio da će Federalna uprava policije postupiti u skladu sa zakonom i da neće biti izuzetaka, bez obzira na politički status Dodika. Njegova izjava izazvala je brojne reakcije, posebno među političkim krugovima Republike Srpske, koji su ovu odluku nazvali politički motivisanom i usmjerenom protiv srpskog naroda.

Dodik se trenutno nalazi van zemlje i poručuje da nema namjeru bježati, već da će se vratiti u BiH kako bi se suočio sa pravosudnim procesima. Takođe, ističe da je cijeli postupak protiv njega dio političkog progona, a ne pravične pravosudne borbe. Njegovi najbliži saradnici tvrde da se u ovom slučaju pravosuđe koristi kao sredstvo političkog pritiska, što dodatno podiže tenzije u zemlji.

Vlada Republike Srpske sazvala je hitne sjednice kako bi analizirala novonastalu situaciju i donijela odluke o daljim koracima. Pojedini politički akteri iz RS već su pozvali na blokadu institucija BiH ukoliko se Dodik zaista suoči sa hapšenjem. Takođe, najavljeno je da će se pravnim putem pokušati osporiti odluka o raspisivanju međunarodne potjernice, dok pojedini zvaničnici iz RS razmatraju mogućnost traženja zaštite od drugih država.

Na drugoj strani, međunarodna zajednica pomno prati situaciju u BiH, uz upozorenja da destabilizacija zemlje ne smije biti opcija. Poruke koje stižu iz diplomatskih krugova jasno naglašavaju potrebu poštovanja pravnog sistema i institucija države, bez obzira na političke nesuglasice.

Ova situacija dodatno komplikuje političku klimu u Bosni i Hercegovini, gdje već duže vrijeme postoje nesuglasice između različitih nivoa vlasti i političkih lidera. Dodikova politika već godinama izaziva podjele, a njegovi postupci često dovode do konflikata između entitetskih i državnih institucija. Njegove izjave, koje često uključuju negiranje određenih istorijskih činjenica i zagovaranje većeg stepena autonomije Republike Srpske, dovele su do dugogodišnjih političkih previranja.

Ostaje da se vidi kako će se situacija razvijati u narednim danima i da li će doći do pokušaja njegovog hapšenja. Sigurno je da će ovaj slučaj imati dugoročne posljedice na političke odnose u zemlji i regiji, bez obzira na ishod pravnog procesa.

Preporučujemo