Marmelada od šipuraka je pravi delikates koji osvoji svakoga ko je proba. Svake godine, kada dođe sezona šipuraka, ne propuštam priliku da pripremim ovu ukusnu poslasticu. Iako zahteva dosta truda i vremena, rezultat je vredan svake minute provedenog rada. Recept koji koristim godinama razrađen je iskustvom, i upravo zato mi je uspelo da pronađem način na koji najefikasnije mogu pasirati kuvane šipurke, što je ključni korak u pripremi ove marmelade. Ova količina šipuraka od 8 kg dovoljna je da dobijem otprilike osam tegli marmelade od po 700 ml.
Sastojci:
- 8 kg šipuraka
- 3 kg šećera
Alati i oprema:
Za pripremu ove marmelade, potreban je odgovarajući alat, kao što je sprava za pasiranje voća. Ova sprava koju koristim već godinama olakšava proces pasiranja šipuraka, a često je koristim i za pripremu drugih voćnih kaša ili paradajza. Pored toga, sito za cedjenje mase posle pasiranja igra ključnu ulogu u odstranjivanju neželjenih iglica koje ostaju u tečnosti nakon pasiranja.
Priprema:
Prvi korak – Pranje i priprema šipuraka
Prvi korak u pripremi ove marmelade jeste pažljivo pranje šipuraka. Potrebno je odstraniti crne kapice i repiće sa svakog ploda, kako bi se dobio čist i kvalitetan materijal za kuvanje. Nakon toga, šipurke stavljamo u veliki lonac, a zatim ih prekrivamo vodom. Vode treba biti dovoljno da bude oko 5 cm iznad plodova. Ovaj korak je važan jer šipurci moraju biti potpuno prekriveni vodom kako bi se ravnomerno skuhali.
Drugi korak – Kuvanje
Nakon što šipurke pripremimo i stavimo u lonac s vodom, kuvamo ih na srednje jakoj vatri oko dva sata. Važno je povremeno dolivati vodu kako bi nivo vode ostao konstantan, i to otprilike na visini od 5 cm iznad plodova. Tokom kuvanja, šipurci postaju mekani, što će kasnije olakšati proces pasiranja.
Treći korak – Pasiranje
Kada su šipurci skuvani, sledi korak koji zahteva nešto više pažnje, ali koji garantuje uspešan rezultat – pasiranje. Kuvane šipurke, zajedno sa vodom u kojoj su se kuvali, vadimo iz lonca i pomoću spravice za gnječenje krompira (kao kada pravimo pire krompir) pažljivo ih izgnječimo. Ovaj postupak stvara kašu koja se dalje pasiraju kroz spravu za pasiranje.
Pasiranje se obavlja malo po malo, kako bi se postigla što finija tečnost bez komadića šipuraka. Međutim, ni tu proces nije završen, jer u ovoj tečnosti ostaju sitne iglice iz ploda, koje treba ukloniti.
Četvrti korak – Cedjenje
Kako bismo dobili potpuno glatku masu bez iglica, koristimo sito. Deo ispasirane mase stavljamo u sito i velikom kašikom pažljivo mešamo, kružnim pokretima, dok tečnost prolazi kroz sito, a iglice ostaju na njemu. Nakon svakog cedjenja, sito treba oprati kako bi bilo spremno za novi deo mase. Ovo ponavljamo dok ne iscedimo svu masu.
Jedan od saveta jeste da se sve ove korake obavlja dok je masa još topla, jer se tada lakše pasira i cedi. Kada smo procedili svu masu, ponovimo proces cedjenja još jednom, za svaki slučaj, kako bismo bili sigurni da nije ostala nijedna iglica.
Peti korak – Kuvanje marmelade
Nakon što smo dobili otprilike 5 litara pasirane mase od 8 kg šipuraka, sledi kuvanje marmelade. Masu stavljamo u širu šerpu, jer se u njoj brže kuva, i dodajemo šećer. Na 5 litara pasirane mase ide 3 kg šećera. Kuvamo na jačoj vatri uz stalno mešanje oko 45 minuta.
Stalno mešanje je neophodno kako marmelada ne bi zagorela, jer se šećer brzo kristalizuje na visokoj temperaturi. Nakon što marmelada dostigne željenu gustinu, spremna je za pakovanje.
Šesti korak – Sterilizacija tegli
Dok se marmelada kuva, pripremamo tegle u koje ćemo je sipati. Tegle operemo i stavimo u zagrejanu rernu na 100 stepeni, gde ih držimo 30 minuta kako bismo ih sterilisali. Ovo je važan korak, jer sterilizovane tegle omogućavaju da marmelada ostane sveža i dugo nakon što je zatvorimo.
Sedmi korak – Pakovanje marmelade
Kada je marmelada gotova i tegle sterilisane, sledi pakovanje. Marmeladu dok je još topla sipamo u tople tegle, zatvaramo ih poklopcima i prevrnemo teglu naopako kako bi se stvorio vakuum. Tegle ostavljamo u tom položaju oko 15 minuta, a zatim ih vraćamo u prvobitno stanje. Nakon toga, tegle pokrijemo stolnjakom i ostavimo da se polako hlade.
Na kraju, dobijamo divnu, gustu marmeladu koja je pravi užitak na hlebu ili kao dodatak kolačima i poslasticama. Ova marmelada od šipuraka predstavlja spoj tradicije i domaće kuhinje, a svaki zalogaj vraća nas u detinjstvo, na mamine i bakine recepte.