Kako biste spriječili ulazak neželjenih buba u vaš dom, najbolje je pridržavati se nekoliko osnovnih pravila opreza. Ove male, ali neugodne bube često se prenose putem predmeta koji su neko vrijeme boravili na otvorenom, poput rublja koje se sušilo na prozoru ili jastuka ostavljenih na terasi. Prije nego što ove predmete unesete u kuću, preporučuje se da ih obrišete vlažnim maramicama za dezinfekciju ili ih ostavite nekoliko sati na izravnom sunčevom svjetlu. Ove jednostavne mjere mogu vam pomoći da smanjite rizik od unošenja buba u vaš dom.

Ko su te bube i kako dolazi do problema?
U posljednje vrijeme sve više ljudi prijavljuje probleme s malim kukcima poznatim kao mrežasti kornjaši, koji pripadaju vrstama Corythucha ciliata i Corythucha arcuata. Ovi kukci se prvenstveno hrane biljnim sokovima i prirodno traže lišće platana ili hrasta. Iako nisu štetni po zdravlje i ne prenose bolesti, njihovi ugrizi mogu izazvati blagi svrbež i crvenilo na koži. U stvarnosti, ovi kukci ne ciljaju ljude namjerno, već slučajno slete na ljudsku kožu u potrazi za hranom.

Kako spriječiti njihov ulazak u kuću?
Najbolji način da izbjegnete ove neugodne posjetitelje je da budete proaktivni i spriječite njihov ulazak u kuću. Kao što je već spomenuto, obrišite sve predmete koji su bili na otvorenom prije nego što ih unesete unutra. Posebno obratite pažnju na rublje koje se sušilo na prozorima ili terasama, te na jastuke i druge tkanine. Vlažne maramice za dezinfekciju su idealne za ovo, ali ako ih nemate pri ruci, dovoljno je i da predmete ostavite na nekoliko sati na sunčevoj svjetlosti.

Kako se nositi s bubama ako su već ušle u kuću?
Ako uprkos svim mjerama predostrožnosti primijetite da su bube ipak ušle u vaš dom, najbolje je reagovati brzo i efikasno. Usisavanje je jedan od najjednostavnijih i najdjelotvornijih načina za uklanjanje ovih kukaca, naročito s tepiha i namještaja. Također, redovno brisanje podova vlažnom krpom može pomoći u sprječavanju njihovog razmnožavanja. Ako primijetite da vas bube grizu dok spavate, to može značiti da su se zavukle u vašu posteljinu. U tom slučaju, preporučuje se da jastuke i posteljinu izložite suncu, a madrace temeljito usisate.

Prirodni ciklus ovih buba
Dobra vijest je da mrežasti kornjaši imaju prirodan ciklus koji smanjuje njihov broj s dolaskom hladnijeg vremena. Prve jesenje kiše obično signaliziraju kraj njihovog aktivnog perioda, jer se tada povlače i skrivaju pod korom drveća, gdje su često meta predatora poput pauka. Tokom zime, njihova populacija se drastično smanjuje, što donosi olakšanje od njihovog prisustva u kući.

Iako su ove bube neugodne, uz nekoliko jednostavnih mjera opreza možete značajno smanjiti rizik od njihovog ulaska u vaš dom. Ako se ipak pojave, brzo djelovanje može spriječiti veće probleme. Ključno je održavati higijenu, redovno čistiti kućni prostor i paziti na predmete koje unosite iz vanjskog okruženja. S dolaskom zime, priroda će sama odraditi svoj dio i njihov broj će se smanjiti, što će vam omogućiti da uživate u mirnijem i udobnijem domu.

Preporučujemo