Jeste li znali da je u svijetu biljaka i gljiva jedino lisičarka (Cantharellus cibarius) otporna na sve vrste parazita i mikroba? Lisičarka je jedna od rijetkih vrsta gljiva koja nikada ne trune. Unutar lisičarke nikada nećete pronaći crve, bakterije ili viruse, što je čini izuzetno posebnom u svijetu gljiva.

Sastojci u lisičarki i njihova upotreba u liječenju
Hinomanoza
Lisičarka sadrži kemijski spoj hinomanoza, koji ima izuzetno snažno djelovanje na crijevne parazite poput trakavica, glista, ameba, te loših bakterija. Hinomanoza uništava parazite u svim fazama njihovog razvoja, od jajašaca do odraslih jedinki, rastvarajući ih i potpuno eliminirajući iz organizma.

Ergosterol i trametolinova kiselina
U lisičarki se također nalaze ergosterol i trametolinova kiselina, koji su izuzetno učinkoviti u borbi protiv svih vrsta virusa, posebno hepatitisa. Ovi spojevi pomažu u čišćenju jetre od otrova i ostataka lijekova, te su korisni čak i kod trovanja gljivama.

Beta karoten
Lisičarka sadrži tri puta više beta karotena nego mrkva. Beta karoten je poznat kao snažan antioksidans koji štiti cijeli organizam od slobodnih radikala. Posebno povoljno djeluje na oči i kožu, štiteći ih od upala i poboljšavajući vid. Također, beta karoten iz lisičarke smanjuje suhoću kože i sluznice oka, te je izuzetno koristan tijekom ljetnih mjeseci jer štiti kožu od UV-zračenja. Ovaj karotenoid također štiti krvne žile od ateroskleroze, sprječavajući oksidaciju lošeg kolesterola (LDL), te potiče stvaranje koneksin proteina, poboljšavajući staničnu razmjenu molekula potrebnih za staničnu obnovu. Beta karoten obnavlja sluznicu usne šupljine i stanice vrata maternice, te pomaže u poboljšanju vida i sprječava noćno sljepilo.

Vitamin D – “Sunčani vitamin”
Vitamin D je esencijalan za zdravlje kostiju i zuba, te igra ključnu ulogu u prevenciji metaboličkog sindroma, dijabetesa tipa I i II, autoimunih bolesti poput reumatoidnog artritisa, osteoartritisa, osteoporoze, te bolova u kostima i mišićima. Također, vitamin D smanjuje rizik od karcinoma debelog crijeva, kostiju, prostate i jajnika.

Naše tijelo proizvodi vitamin D uz pomoć sunčeve svjetlosti, no ovaj proces prestaje kada koža potamni ili se koristi krema za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom. Kortikosteroidi i lijekovi za smanjenje kolesterola (statini) također značajno smanjuju apsorpciju vitamina D. Zagađenost atmosfere dodatno otežava prirodnu sintezu ovog vitamina, što dovodi do alarmantnih rezultata istraživanja koja pokazuju da čak 63% osoba u dobi od 20 do 60 godina ima manjak vitamina D, posebno u proljeće.

Kako bi se nadoknadio nedostatak vitamina D, neophodno ga je unositi putem hrane ili dodataka prehrani. Lisičarka je bogata vitaminom D, čineći je prirodnim rješenjem za ovu potrebu. Konzumiranjem lisičarki možete značajno poboljšati unos vitamina D, što je od iznimne važnosti za cjelokupno zdravlje organizma.

Lisičarka nije samo ukusna gljiva već i izuzetno korisna za zdravlje. Svojim jedinstvenim sastavom, koji uključuje hinomanozu, ergosterol, trametolinovu kiselinu, beta karoten i vitamin D, pruža niz zdravstvenih prednosti. Od uništavanja crijevnih parazita do poboljšanja vida i zaštite kože, lisičarka se ističe kao pravi prirodni lijek. Redovitom konzumacijom lisičarki možete unaprijediti svoje zdravlje na više razina, čineći je vrijednim dodatkom svakodnevnoj prehrani.

Preporučujemo