Već se godinama koristi kao domaći pripravak koji pomaže kod raznih zdravstvenih tegoba riječ je o kupinovom vinu. Najčešće se preporučuje osobama koje pate od anemije jer prirodno potiče stvaranje crvenih krvnih stanica i poboljšava razinu željeza u organizmu. Osim toga, korisno je i kod kroničnog umora, iscrpljenosti, slabog apetita i oporavka nakon bolesti. Ima pozitivan učinak na probavu, pomaže u regulaciji krvnog tlaka te poboljšava cirkulaciju.
Zbog svoje hranjive vrijednosti i ljekovitih svojstava, kupinovo vino mnogi smatraju prirodnim dodatkom prehrani. Njegova priprema kod kuće je jednostavna, a rezultat je ukusan i koristan napitak koji može biti dio svakodnevne rutine. S obzirom na to da kupine prirodno sadrže šećere, vitamine (posebno vitamin C i B skupine), minerale (željezo, kalij, magnezij) i antioksidanse, fermentacijom se postiže napitak koji ima blagotvoran učinak na cijelo tijelo.
Sastojci za pripremu kupinovog vina:
- 5 kilograma zrelih, svježih kupina
- 1,5 kilogram šećera
Postupak pripreme:
Prvo što trebate učiniti jest nabaviti zrele, zdrave kupine. Bobice moraju biti tamne, čvrste i neoštećene. Nakon branja, temeljito ih operite pod mlazom hladne vode i odstranite sve nečistoće, lišće i peteljke. Potom ih stavite u veću, čistu posudu – najbolje staklenu ili plastičnu, nikako metalnu, jer metal može negativno utjecati na proces fermentacije.
Nakon što ste kupine stavili u posudu, rukama ih dobro zgnječite dok se ne stvori gusta kaša. U taj zgnječeni plod dodajte 1,5 kilogram šećera i lagano promiješajte kako bi se šećer ravnomjerno rasporedio. Važno je da posuda ne bude puna do vrha – ostavite barem tri prsta praznog prostora jer će se tijekom fermentacije stvarati plinovi i masa će narasti.
Zatim prekrijte posudu čistom gazom i ostavite je na hladnom i tamnom mjestu (idealno oko 15°C) da stoji sedam dana. Ne koristite poklopac jer fermentacija zahtijeva prisutnost kisika. Tijekom tog razdoblja vino će početi „raditi“, a na površini će se stvoriti gusta, pjenasta masa. Tu masu treba pažljivo skidati žlicom svaki dan, dok se fermentacija ne smiri.
Nakon sedam dana, procijedite smjesu kroz nekoliko slojeva gaze ili sitno cjedilo, pazeći da ne prođe talog. Tekućinu vratite u čistu posudu, ponovno je pokrijte gazom i ostavite da stoji još jedan tjedan. Ovaj drugi tjedan služi za dodatno taloženje i bistrenje vina.
Kad i drugo stajanje završi, pažljivo pretočite vino tako da ne podignete talog s dna. Najbolje je to učiniti lagano naginjući posudu i koristeći cijev (ili lijevak). Vino zatim pretočite u staklene boce zapremine od jedne litre. Nemojte ih zatvarati klasičnim čepovima odmah – umjesto toga, stavite gazu i učvrstite gumicom. Na taj način vino će moći “disati”, a istovremeno će biti zaštićeno od prašine i kukaca.
Boce s vinom spremite na hladno i tamno mjesto te ih ostavite da odstoje barem mjesec dana. Nakon tog razdoblja možete ih zatvoriti plutanim čepovima. Vino tada postaje spremno za konzumaciju.
Primjena i doziranje:
Kupinovo vino najbolje je piti ujutro na prazan želudac ili navečer prije spavanja. Za ljekovite svrhe preporučuje se dnevna doza od 0,5 do 1 decilitar (otprilike pola čaše). Važno je konzumirati ga redovito kroz duže razdoblje – idealno dva do tri mjeseca – kako bi se osjetili puni učinci.
Iako se radi o prirodnom proizvodu, s ovim vinom ne treba pretjerivati. Ne konzumirati veće količine od preporučenih, posebno kod osoba s problemima s jetrom, dijabetesa ili kod onih koji ne smiju uzimati alkohol.