Televizor je jedan od najčešće korištenih uređaja u svakodnevnom životu, pa je stoga važno redovito ga čistiti kako bi ostao u dobrom stanju i pružao najbolju kvalitetu slike. Međutim, prilikom čišćenja televizora važno je izbjegavati određene pogreške koje mogu dovesti do trajnog oštećenja ekrana. Kako biste pravilno održavali svoj uređaj, u nastavku donosimo savjete koje trebate slijediti i što biste svakako trebali izbjegavati prilikom čišćenja televizora.

Izbjegavajte jaka kemijska sredstva za čišćenje
Jedna od najvažnijih stvari koje treba izbjegavati prilikom čišćenja televizora su jaka kemijska sredstva. Iako se proizvodi namijenjeni čišćenju stakla ili unutarnjih površina mogu činiti prikladnima, oni mogu prouzročiti ozbiljna oštećenja na ekranu. Mnogi od tih proizvoda sadrže kemikalije poput alkohola, amonijaka i benzena, koje mogu ukloniti zaštitni sloj na ekranu, namijenjen sprječavanju blještavila. Jennifer Ebert, zamjenica urednika u magazinu Homes & Gardens, upozorava da ovakva sredstva mogu napraviti više štete nego koristi. Također, trebali biste izbjegavati proizvode koji sadrže aceton, jer su i oni štetni za vaš televizor.

Ako se odlučite za korištenje sredstva za čišćenje, važno je odabrati ono koje ne sadrži gore spomenute kemikalije ili bilo koje vrste abraziva. Namjenski setovi za čišćenje ekrana često sadrže krpu od mikrovlakana i malu bočicu otopine koja se uglavnom sastoji od vode. Ipak, isplativija opcija može biti kupovina standardne krpe od mikrovlakana, koja je sasvim dovoljna za jednostavno brisanje prašine bez potrebe za dodatnim sredstvima za čišćenje.

Pažljivo birajte krpu za čišćenje
Odabir prave krpe za čišćenje jednako je važan kao i odabir odgovarajućeg sredstva. Svaki stručnjak će vam savjetovati da koristite kvalitetne, neabrazivne krpe, posebno krpe od mikrovlakana. Ako koristite abrazivne krpe, papirnate ubruse ili navlake od grubljih materijala, riskirate oštećenje ekrana. Čak i najblaži abrazivni materijali mogu uzrokovati sitne ogrebotine na ekranu, a u nekim slučajevima mogu dovesti do uklanjanja premaza protiv odsjaja, što značajno smanjuje kvalitetu slike. Zbog toga se preporučuje korištenje samo krpa od mikrovlakana, koje su nježne prema osjetljivim površinama poput TV ekrana.

Sušenje ekrana nakon čišćenja
Iako je važno izbjegavati vlagu prilikom čišćenja televizora, ponekad je neizbježno da ekran ostane blago vlažan, posebno ako koristite destiliranu vodu ili vlažnu krpu. U takvim slučajevima, potrebno je osušiti ekran nakon čišćenja kako bi se uklonili svi tragovi vlage. Jennifer Ebert savjetuje da uvijek osušite ekran nakon čišćenja kako biste spriječili eventualna oštećenja koja mogu nastati zbog preostale vlage na površini ekrana.

Izbjegavajte snažan pritisak prilikom brisanja
Brisanje televizora zahtijeva drugačiji pristup u odnosu na čišćenje prozora ili drugih ravnih površina. Čak i lagani pritisak može izazvati trajna oštećenja na ekranu, stoga budite pažljivi i nježni. Televizor nije isto što i zaslon vašeg telefona ili staklo na prozoru, pa je važno koristiti lagane pokrete i izbjegavati previše pritiska prilikom brisanja kako biste izbjegli eventualne pukotine ili druge vrste oštećenja.

Ne zaboravite na priključke i stražnji dio uređaja
Dok čistite prednju stranu televizora, nemojte zanemariti stražnji dio uređaja i priključke. Nakupljanje prašine u priključcima može dovesti do problema s funkcionalnošću uređaja, a u ekstremnim slučajevima može uzrokovati kvar. Redovito čišćenje svih dijelova televizora, uključujući priključke, pomaže u održavanju dugovječnosti i performansi uređaja.

Što učiniti ako ste koristili pogrešna sredstva za čišćenje?
Ako ste slučajno koristili pogrešno sredstvo za čišćenje i primijetili oštećenja na ekranu, možda je prekasno da spriječite daljnju štetu. Ipak, ako sredstvo još nije potpuno osušeno, možete pokušati smanjiti štetu tako što ćete nježno obrisati ekran suhom krpom od mikrovlakana. Nakon toga, možete koristiti drugu krpu navlaženu destiliranom vodom kako biste uklonili ostatke sredstva, a zatim temeljito osušite ekran.

Za buduće čišćenje ekrana, izbjegavajte direktno prskanje sredstva za čišćenje na ekran; umjesto toga, prskajte sredstvo na krpu. Također, možete koristiti sredstvo za čišćenje naočala, ali samo ako ga nanesete na krpu, a ne direktno na ekran. Upotreba mekanih krpa od mikrovlakana uz minimalan pritisak osigurat će da vaš televizor ostane čist bez rizika od oštećenja.

Slijedeći ove savjete, možete osigurati dugovječnost i kvalitetu vašeg televizora, bez nepotrebnih rizika.

Preporučujemo