Da vaš vrt bude prepun raskošnih hortenzija, ne morate potrošiti mnogo novca. Dovoljno je da kupite jednu biljku, a zatim je razmnožavate sami – jednostavno i efikasno. Najpraktičniji način za to je razmnožavanje putem reznica. Ova metoda je povoljna, pouzdana i daje brze rezultate – već za dva mjeseca možete uživati u mladim biljkama spremnim za sadnju.
-
Priprema i sadnja reznica
Prvo pripremite zdrave reznice hortenzije. Odrežite stabljiku dužine 10–15 cm odmah ispod para listova. Sa stabljike uklonite sve listove osim dva gornja. Na ovaj način biljka će sačuvati energiju za razvoj korijena.
Pripremljene reznice posadite u male saksije napunjene čistim peskom. Pritisnite lagano pesak oko stabljike prstima kako bi reznica bila stabilna. Zalijte obilno vodom i postavite saksije na svijetlo, ali ne direktno sunčano mjesto. Redovno zalivajte, vodeći računa da supstrat ostane vlažan, ali ne natopljen.
-
Prvi znakovi uspjeha
Nakon otprilike mjesec dana, možete pažljivo okrenuti reznicu i provjeriti razvoj korijena. Ako su se pojavili korjenčići i novi izdanci na stabljici, to je znak da je razmnožavanje uspjelo.
U tom trenutku biljke možete premjestiti u veće saksije s organskom zemljom. Isperite lagano korijenje pod vodom, posadite ih i nastavite sa redovnim zalivanjem. Za još dva mjeseca vaše hortenzije biće jake, zdrave i spremne za dalji rast.
-
Šta hortenzije vole?
Hortenzije su neizostavan dio svakog romantičnog vrta. Cvjetaju od juna do septembra i poznate su po velikim, šarenim cvjetovima koji mogu biti plavi, ružičasti, bijeli ili crveni. Zanimljivo je da se boja cvijeta može promijeniti u zavisnosti od pH vrijednosti tla – u kiselom tlu cvjetovi su plavi, a u neutralnom ili alkalnom ružičasti.
-
Iskustva uzgajivača
Gospođa Zuzana već 20 godina njeguje svoju hortenziju u hladnijem dijelu bašte, ispod bora. Biljka dobija oko tri sata sunčeve svjetlosti dnevno. Kiselost tla povećava prirodno – borova iglica i đubrenje sa stipsom i mljevenom kafom jednom sedmično pomažu da hortenzija bude bujna i zdrava. Reznice sadi u kiselu podlogu, koristi stimulator rasta i stalno održava vlažnost.
Gospođa Ana koristi gotove proizvode iz vrtlarskih radnji za zakiseljavanje tla. Prilikom sadnje reznica, u tlo dodaje pijesak, zatim sadi izdanke, dobro zalije i drži ih u zatvorenom prostoru tokom prve godine.
Gospodin Marián imao je problema s previše peskovitim tlom. Niti sadnja u baštenskoj jami sa kiselom zemljom nije pomogla, dok nije prešao na uzgoj hortenzija u saksijama s odgovarajućom zemljom. Tek tada su mu biljke uspjele.
-
Savjeti za njegu hortenzija
Gospođa Klára naglašava da hortenzije ne podnose direktno sunce i da najbolje uspijevaju u polusjeni, npr. na sjevernoj strani kuće. Potrebno ih je zaštititi od vjetra i promaje, a orezivanje se radi isključivo u proljeće. U periodu od maja do avgusta, kada su u fazi rasta i cvatnje, treba im puno vode – kišnica je idealna. Zasađene u gredicama mogu preživjeti zimu ako se korijen dodatno zaštiti lišćem ili drkinjom.
-
Sirće kao tajno oružje
Gospođa Evka je riješila problem slabe kiselosti tla korišćenjem običnog bijelog sirćeta. U mješavinu 4 litra vode dodaje jednu šolju sirćeta i time redovno zaliva biljke. Od tada su njene hortenzije zdravije i bolje cvjetaju.
Važno je napomenuti da hortenzije ne treba saditi u blizini smreke. Ovo drvo ima plitko korijenje koje upija svu vlagu, pa hortenzije neće dobiti dovoljno vode i neće uspijevati kako treba.