Da li ste čuli za zimsku sadnju bijelog luka? I da li ste znali da sadnja zimskog bijelog luka ključna je za bogatu žetvu u proljeće. Iako zima nije sezona koju mnogi povezuju s povoljnim uvjetima za vrtlarenje, bijeli luk iz zimskih sorti uspijeva upravo u tom periodu. Njegov karakterističan oštar ukus i veliki, sočni čenovi čine ga neizostavnim u mnogim kuhinjama. U nastavku ćemo, uz savjete portala ulyublena, objasniti kada je najbolje vrijeme za sadnju bijelog luka, kao i kako postići optimalne rezultate u vašem vrtu.

Idealno vrijeme za sadnju bijelog luka

Vrijeme sadnje zimskog bijelog luka od ključne je važnosti za uspjeh žetve. Uobičajeni period za sadnju obuhvata septembar i oktobar. Stručnjaci preporučuju da se bijeli luk sadi otprilike tri sedmice prije prvih mrazeva. Optimalna temperatura tla u to vrijeme trebala bi biti između 10 i 12°C. Ako bijeli luk posadite prerano, može se ukorijeniti i početi rasti, ali mraz bi tada mogao oštetiti mlade izdanke i ugroziti prinos. S druge strane, ako ga posadite prekasno, neće imati dovoljno vremena da razvije korijenje prije zime, što također može smanjiti šanse za dobru žetvu.

Portal ulyublena preporučuje sljedeće datume kao najpogodnije za sadnju bijelog luka:

  • Septembar: 2., 10.–13., 19.
  • Oktobar: 6., 8.–9., 11.–12.
  • Novembar: 5., 7.

Međutim, važno je izbjeći određene dane za sadnju, jer oni nisu povoljni prema lunarnom kalendaru. Ti dani su:

  • Septembar: 1., 6., 16., 20.
  • Oktobar: 5., 16.
  • Novembar: 4., 8.–10., 18.

Pridržavanje ovih preporuka pomoći će vam da izbjegnete moguće greške i osigurate uspjeh sadnje.

Kako pravilno saditi bijeli luk

Kada birate lokaciju za sadnju bijelog luka, ključno je osigurati da mjesto bude sunčano i dobro prozračeno. Kreveti ne bi trebali biti na mjestima gdje postoji mogućnost nakupljanja vode, jer visoka vlažnost može izazvati truljenje biljaka. Preporučuje se sadnja bijelog luka na povišenim krevetima ili brdovitim dijelovima vrta kako bi se izbjeglo nakupljanje vlage.

Dobar savjet je da bijeli luk sadite pored biljaka kao što su tikvice, krastavci, pasulj, dinje, tikve i rani kupus. Ove biljke pružaju odgovarajuće uvjete tla i sunčevu svjetlost, te ne ometaju rast bijelog luka. Suprotno tome, izbjegavajte sadnju bijelog luka pored ili nakon šargarepe, krompira, luka, rotkvice i paprike, jer ove biljke mogu iscrpiti tlo od važnih hranjivih tvari, posebno azota.

Preporučuje se da se mjesto sadnje bijelog luka mijenja svake četiri godine kako bi se očuvalo zdravlje tla i spriječila nakupljanje bolesti ili štetočina specifičnih za bijeli luk.

Vrtni trikovi za bolji prinos

Ako želite velike, zdrave plodove bijelog luka, važno je obratiti pažnju na prethodne usjeve. Najbolji rezultati postižu se kada se bijeli luk sadi na mjestima gdje su prethodno rasli paradajz, patlidžan, bundeva, krastavci ili pasulj. Ove biljke obogaćuju tlo azotom, koji je ključan za rast bijelog luka. Dušik iz tla omogućava biljkama da rastu veće i zdravije.

Suprotno tome, izbjegavajte sadnju bijelog luka na mjestima gdje su prethodno bili zasađeni bijeli ili crni luk. Ove biljke iscrpljuju tlo, ostavljajući ga bez potrebnih hranjivih tvari, što može negativno uticati na prinos.

Ako nemate drugu opciju i morate posaditi bijeli luk na mjestima gdje je prethodno bilo korjenasto povrće, nakon žetve posijte biljku poput vike siate. Ova biljka pomaže da se tlo obnovi i vrati mu izgubljeni azot.

Priprema bijelog luka prije sadnje

Jedan od ključnih koraka za uspješnu sadnju bijelog luka je pravilna priprema. Preporučuje se kiseljenje čenova bijelog luka prije sadnje kako bi se zaštitili od parazita, plijesni i ekstremnih vremenskih uvjeta. Za kiseljenje se koristi 5% rastvor Sulky-K, u kojem se čenovi ostavljaju da stoje između 8 i 12 sati. Karanfilići će dobiti plavkastozelenu nijansu, a ovim tretmanom dobit ćete biljke otpornije na bolesti.

Prilikom sadnje, čenove uvijek postavite s korijenom nadole i osigurajte razmak od 7–8 cm između svakog čena. Redove postavite na udaljenosti od 20 cm kako biste omogućili biljci dovoljno prostora za rast.

Tokom zime, čenovi bijelog luka mogu biti prekriveni otpalim lišćem, tresetom ili humusom kako bi se zaštitili od ekstremnih hladnoća. Kada prođe zima, jednostavno uklonite pokrivač i očekujte prve zelene izdanke.

Zaključak

Zimski bijeli luk zahtijeva pažljivu pripremu i pravovremenu sadnju kako bi se osigurao dobar prinos. Pridržavajući se preporučenih datuma sadnje, birajući odgovarajuće mjesto u vrtu i pravilno pripremajući čenove, možete uživati u bogatoj žetvi u proljeće.

Preporučujemo