Ljudi u današnje vreme sve više pokušavaju da se vrate prirodnijem načinu života. To uključuje i odabir zdravijih namirnica, ekološki prihvatljivih sredstava za čišćenje, kao i prirodnih metoda za različite kućne aktivnosti. Jedna od tih aktivnosti je farbanje uskršnjih jaja. Umesto korišćenja komercijalnih boja koje često sadrže razne hemikalije, prirodno farbanje postaje sve popularnije, posebno među roditeljima male dece, kao i onima koji žele tradicionalniji i autentičniji izgled jaja.
Jedan od najzanimljivijih i najefikasnijih načina da obojite jaja bez upotrebe veštačkih boja jeste korišćenje cvekle. Cvekla je ne samo hranljiva i bogata vitaminima, već ima i intenzivnu, prirodnu boju koja se lako prenosi na jaja. Kada se koristi za farbanje, daje jajima nežnu ružičastu do tamno crvenkastu nijansu, u zavisnosti od dužine potapanja i boje ljuske samog jajeta.
Potrebni sastojci:
- 2 glavice narendane cvekle
- 1 litar vode
- 2 kašike sirćeta (alkoholnog, običnog)
- 4 jaja sobne temperature
Postupak:
Priprema cvekle:
Prvo operite i oljuštite cveklu. Zatim je narendajte na krupno rende. Cvekla pušta intenzivan crveni sok, pa je preporučljivo da nosite rukavice kako biste izbegli fleke na rukama.
Kuvanje boje:
U veći lonac stavite narendanu cveklu. Dodajte vodu i dve kašike sirćeta. Sirće pomaže da se boja bolje veže za ljusku jajeta i zato je važan sastojak koji ne treba preskakati.
Dodavanje jaja:
Pažljivo stavite jaja u lonac. Jaja bi trebalo da su sobne temperature, jer će tako manja biti verovatnoća da puknu tokom kuvanja. Postavite ih tako da budu potpuno potopljena u tečnost.
Kuvanje:
Stavite lonac na laganu vatru i kuvajte oko 20 minuta. Vatra ne sme da bude prejaka, jer želite da cvekla što više pusti boju, a da jaja ostanu cela. Polako i strpljivo kuvanje daje najbolje rezultate.
Hlađenje:
Nakon kuvanja, ostavite jaja da se potpuno ohlade u toj istoj vodi sa cveklom. Što duže stoje, to će nijansa biti intenzivnija. Ako želite svetliju ružičastu, izvadite ih ranije. Za jaču, duboku boju – ostavite ih i nekoliko sati.
Sušenje:
Kada su se jaja ohladila, pažljivo ih izvadite i stavite na papirne ubruse. Neka se prirodno osuše na vazduhu. Ne brišite ih odmah, jer se boja može skinuti.
Rezultat:
Jaja obojena cveklom dobijaju prelepu ružičastu nijansu, ponekad i sa mramornim efektom, što ih čini posebno atraktivnim. Boja nije uvek ravnomerna, ali upravo ta prirodna nepredvidivost doprinosi njihovoj posebnosti. Svako jaje ima jedinstveni izgled – neka su svetlija, neka tamnija, a neka s primesama boje cvekle koja je ostavila tragove.
Saveti i dodatne napomene:
Možete koristiti i smeđa jaja, ali imajte na umu da će boja biti dublja i tamnija nego na belim.
Ako želite sjaj na obojenim jajima, nakon što se osuše, možete ih blago premazati uljem pomoću papirnog ubrusa.
Ostatke cvekle nemojte bacati – možete ih iskoristiti kao prilog uz jelo ili za pripremu salate.
Ako želite eksperimentisati, možete kombinovati cveklu s drugim prirodnim bojama (npr. crvenim kupusom ili kurkumom) kako biste dobili razne nijanse.
Zašto prirodno farbanje?
Prirodno farbanje jaja ima nekoliko prednosti. Prvo, sigurnije je – posebno ako planirate da jaja pojedete nakon farbanja. Drugo, ekološki je prihvatljivije i ne stvara dodatni otpad u obliku plastičnih ambalaža i veštačkih boja. I treće, unosi duh tradicije i kreativnosti u sam proces pripreme za praznike.
U svakom slučaju, farbanje jaja cveklom je jednostavan, pristupačan i potpuno prirodan način da unesete malo boje i radosti u svoj dom, bez štetnih dodataka. Probajte – možda vam postane novi praznični ritual.