Jednostavan za pripremu, prirodan i pun ukusa – savršen za one koji žele zdraviju alternativu industrijskim sokovima je sok od duda. Duda, poznata i kao murva, obiluje vitaminima, antioksidansima i vlaknima, a njena prirodna slatkoća idealna je za domaće sirupe. Bilo da ga pijete razblažen s vodom, dodajete u čaj ili jogurt, ovaj sirup je praktičan i zdrav dodatak svakodnevnoj ishrani. Priprema ne zahtijeva skupe sastojke ni komplikovane korake, a rezultat je napitak koji možete dugo čuvati i koristiti po potrebi.

Duda je plod koji je prisutan u mnogim krajevima, naročito u ruralnim područjima, i često se zanemaruje uprkos svom potencijalu. Njegova prirodna slatkoća i sočnost čine ga idealnim za pripremu domaćih sirupa i sokova koji, osim što su ukusni, ne sadrže konzervanse i veštačke arome – osim ako ih vi sami ne odlučite dodati za duže čuvanje.

  • Sastojci potrebni za sok od duda

Da biste napravili sok od duda, potrebna vam je tek šaka jednostavnih sastojaka koje je lako nabaviti. Količine u nastavku dovoljne su za pripremu većih količina sirupa koje možete flaširati i koristiti tokom čitave sezone.

  • 3 litra plodova duda

Najbolje je koristiti sveže plodove, jer oni daju najintenzivniji i najprirodniji ukus. U slučaju da nisu dostupni, mogu se koristiti i sušeni, ali će rezultat biti nešto slabiji u pogledu svežine i arome.

  • 2 litra vode

Voda služi kao baza za ekstrakciju soka iz plodova i pomaže u postizanju željene gustine sirupa. Ne treba koristiti mineralnu vodu niti gaziranu, već običnu, čistu vodu.

  • 30 grama vinske kiseline

Ova kiselina, poznata i kao vinska kiselina (E334), prirodno se nalazi u grožđu, a u receptima poput ovog koristi se kao stabilizator i regulator kiselosti. Dodaje laganu kiselkastu notu koja odlično balansira slatkoću duda.

  • Šećer (1:1)

Odnos šećera i soka je ključan. Pravilno pravilo glasi – na svaki litar dobijenog soka dodaje se 1 kilogram šećera. Ovaj odnos omogućava pravljenje sirupa koji se može koristiti razblaženo s vodom i koji se neće pokvariti brzo.

  • Konzervans (po izboru)

Za duže skladištenje preporučuje se dodavanje konzervansa kao što je natrijum benzoat ili kalijum sorbat. Ovi aditivi nisu obavezni, ali pomažu u očuvanju boje, ukusa i produžavaju rok trajanja napitka.

  • Priprema plodova: Prvi korak do kvalitetnog soka

Prvi korak u pripremi soka od duda je pravilno pranje plodova. Budući da se često beru direktno sa stabla, plodovi mogu sadržavati prašinu, sitne insekte ili druge nečistoće. Temeljno pranje u hladnoj vodi uz pomoć cediljke ili mrežice je obavezno.

Nakon pranja, plodovi se potapaju u vodu u koju ste prethodno dodali vinsku kiselinu. Ova smjesa treba da odstoji 24 sata na hladnijem mjestu, a poželjno je da se povremeno promiješa. Tokom tog vremena duda će pustiti svoj sok, a kiselina će pomoći u stabilizaciji boje i ukusa.

  • Cijeđenje i kuvanje: Pretvaranje sirovine u sirup

Nakon što su plodovi odstojali, smjesa se procijedi kroz čistu gazu, krpu ili gusto cjedilo. Time se uklanjaju kožice, peteljke i ostaci vlakana, a dobijeni tečni dio se koristi za dalju obradu.

Sok se zatim sipa u veliki lonac i stavlja na srednje jaku vatru. Kada se zagrije, postepeno se dodaje šećer u pravilnom odnosu (1:1), uz neprestano miješanje dok se ne otopi. Tokom kuvanja, na površini će se stvarati pjena koju treba redovno skidati kako bi sirup bio što bistriji.

Kuvanje traje 15 do 20 minuta nakon što sirup proključa. To je dovoljno da se postigne željena gustina i da se sok blago zgusne, ali ne previše – cilj je sirup, ne džem.

  • Flaširanje i čuvanje

Dok je sirup još vruć, sipa se u prethodno sterilisane staklene flaše. Najbolje je koristiti flaše sa zatvaračem koje omogućavaju hermetičko zatvaranje. Flaširanje mora biti brzo i pažljivo kako bi se očuvala temperatura i sterilnost, čime se sprečava razvoj bakterija.

Ako se koristi konzervans, on se dodaje neposredno pre flaširanja, u skladu s uputstvom na pakovanju. Nakon zatvaranja, flaše se ostavljaju da se ohlade na sobnoj temperaturi, a potom skladište na tamnom i hladnom mestu.

Preporučujemo