Mnogi proizvodi na policama supermarketa izgledaju kao dobar izbor za zdravu ishranu, ali stručnjaci upozoravaju da se iza ove prividne koristi kriju ozbiljni rizici po naše zdravlje. Dr. Maria Abreu, profesorka medicine, mikrobiologije i imunologije na Univerzitetu u Majamiju, naglašava da čak i hrana koja se čini zdravom može sadržavati opasne aditive poput emulgatora. Ovi dodaci mogu izazvati poremećaje u crevnoj mikroflori i dovesti do razvoja ozbiljnih bolesti, uključujući rak debelog creva.

Ultra obrađena hrana i njen uticaj na zdravlje

Ultra obrađena hrana je bogata raznim aditivima koji poboljšavaju ukus, konzistenciju i trajnost proizvoda. Iako su ovi dodaci, poput emulgatora, neophodni kako bi mnogi proizvodi bili privlačni potrošačima, oni mogu značajno narušiti zdravlje creva. Emulgatori su aditivi koji omogućavaju sjedinjavanje nespojivih supstanci, kao što su ulje i voda, i odgovorni su za stvaranje kremaste teksture u proizvodima poput jogurta, čokolade i sladoleda.

 

„Ultra obrađena hrana uzrokuje mnoge poremećaje u crevnoj mikroflori,“ upozorava dr. Maria Abreu. „Čak i naizgled zdrava prerađena hrana može sadržavati određene sastojke koji povećavaju rizik od raka debelog creva.“

Šta su emulgatori i kako utiču na zdravlje?

Emulgatori, klasifikovani u grupu E400-E495, prisutni su u mnogim prehrambenim proizvodima kako bi osigurali da hrana ima odgovarajuću konzistenciju i dug rok trajanja. Ovi dodaci se često koriste u proizvodima sa smanjenim sadržajem masti, kao što su dijetalni jogurti, gde emulgatori omogućavaju da proizvod zadrži teksturu sličnu punomasnim verzijama.

Međutim, istraživanja su pokazala da ovi aditivi mogu imati negativan uticaj na mikrobiom creva, izazivajući upalu u probavnom traktu. Zbog toga stručnjaci upozoravaju da konzumacija ovih proizvoda može povećati rizik od razvoja bolesti, uključujući rak debelog creva.

Rast broja obolelih od raka debelog creva

Rak debelog creva je jedan od najčešćih oblika raka i svake godine pogađa oko milion i po ljudi širom sveta. Faktori poput ishrane, zapaljenja u organizmu i narušenog balansa mikroflore u crevima mogu povećati šanse za razvoj ovog oblika karcinoma. Emulgatori i drugi dodaci u hrani direktno doprinose ovim problemima.

„Iako naizgled zdrava, prerađena hrana često sadrži aditive koji mogu promeniti ravnotežu bakterija u crevima i izazvati upale,“ objašnjava dr. Abreu. „Ove promene povećavaju rizik od razvoja raka debelog creva i drugih ozbiljnih stanja.“

Preporuke za izbegavanje rizika

Dok naučnici rade na razvijanju testova koji bi mogli rano otkriti zapaljenja u crevima i povezane rizike od raka, dr. Maria Abreu nudi jednostavan savet za prevenciju: izbegavajte visoko prerađenu hranu i birajte neprerađene namirnice kada god je to moguće.

„Sve što dolazi u paketu i ima rok trajanja duži od godinu dana verovatno nije prava hrana,“ ističe dr. Abreu. Prerađena hrana sa dugim rokom trajanja često sadrži emulgatore i konzervanse koji, iako produžavaju svežinu proizvoda, mogu negativno uticati na naše zdravlje.

Saveti stručnjaka su jednostavni: umesto prerađene hrane, fokusirajte se na sveže voće, povrće i integralne žitarice koje nisu prošle kroz proces obrade. Prirodna, neprerađena hrana igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja i smanjenju rizika od raka debelog creva.

Zaključak: Pažljivo birajte hranu

Naizgled zdrava hrana može biti puna skrivenih aditiva poput emulgatora, koji negativno utiču na crevnu mikrofloru i povećavaju rizik od ozbiljnih bolesti, uključujući rak debelog creva. Zbog toga je važno pažljivo birati hranu, čitati etikete i birati neprerađene namirnice kad god je to moguće.

Odluka da izbegavate visoko prerađene proizvode i birate sveže, prirodne namirnice može značajno doprineti očuvanju zdravlja. Podelite ove važne informacije sa svojim prijateljima i doprinesite zdravijem načinu života!

Preporučujemo