Ovih 7 savjeta pomoći će vam da napravite savršene palačinke i izbjegnete neke uobičajene greške.
Tepsije od livenog gvožđa su najbolji izbor za pečenje palačinki. Ravnomjerno zagrijavanje i dugo zadržavanje topline. Njegova debela podloga pomaže da se tijesto dobro ispeče, a zahvaljujući poroznoj površini od livenog gvožđa stvara zaštitni sloj koji sprečava da se palačinke zalepe za dno i zagore.
Kako pripremiti tijesto za palačinke
Postoji mnogo recepata za pravljenje palačinki. Sastojci su uglavnom slični, ali postoji nekoliko kolačića koji čine tijesto za palačinke boljim okusom. Obavezno prosijte brašno prije dodavanja jer se tako uklanjaju grudice i nečistoće iz brašna, ali se i “puni” zrakom. Jaja i mleko treba da budu sobne temperature, a važno je i posebno umutiti belanca i žumanca. Bjelanjke istucite u čvrst snijeg pa ga dodajte u tijesto kako bi palačinke bile prozračnije.
Ne zaboravite da u tijesto za palačinke dodate barem prstohvat soli jer će palačinke biti ukusnije. Još jedna bitna stvar je da sipate malo ulja, jer će tako palačinke učiniti nelepljivim. Znak svježe umućenog tijesta su mali mjehurići zraka na površini.
Koliko treba da bude gusto testo?
Ovdje je važna zlatna sredina: tijesto ne smije biti ni pregusto ni prerijetko. Njegova idealna konzistencija je nešto poput tečne kreme. Testo ne bi trebalo da naraste prebrzo ili presporo u plehu. U prvom slučaju morate dodati više brašna, u drugom ga razrijediti toplom vodom: ne samo da povećava gustoću tijesta, već i pozitivno utiče na ukus i mekoću palačinki.
Doziranje i način nanošenja tijesta
Debljina i ukus palačinki zavise od količine testa u tiganju. Kapacitet kutlače treba mjeriti prema veličini lonca i pronađenim idealnim proporcijama. Na primjer, za srednju tepsiju (prečnik osnove 20 cm) dovoljna je jedna standardna mjerica (oko 0,14 ml) tijesta. Dva su najpoznatija načina sipanja testa: sipanje sa sredine posude i sipanje sa podignute strane. Bez obzira na to, tijesto mora biti ravnomjerno raspoređeno po dnu tepsije. Da biste to učinili, morate brzo i pažljivo sipati tijesto, lagano naginjući posudu i okrećući posudu u smjeru kazaljke na satu.
Kako pravilno zagrejati tiganj
Glavni uzrok zgrudavanja palačinki je nedovoljno zagrijavanje tiganja. Imajte na umu da će tiganjama od livenog gvožđa trebati duže da se zagreju od običnih teflonskih tiganja. Veličina ringle se bira na osnovu veličine lonca.
Što je ringla manja, plamen bi trebao biti jači, ali nemojte je paliti previsoko. Najbolja opcija je ploča srednje topline sa toplinom srednjeg intenziteta. Na široj ringli, jezgro palačinke se možda neće pravilno ispeći.
Kada i kako okretati palačinke
Prilikom prženja palačinki važno je da se ne osuše. Uslovi koji ukazuju na to da palačinku treba okrenuti su glatka, pjenušava, blago zlatna površina. Nije potrebno čekati da dno palačinki porumeni. Prije nego što okrenete palačinke, prođite lopaticom duž ivica kako biste ih nježno odvojili od površine tiganja. Zatim gurnite lopaticu u sredinu palačinke i brzo je preokrenite. Za to je najbolje koristiti tanku drvenu lopaticu, jer metalni pribor može oštetiti premaz tiganja i pokidati kolutove za palačinke.
Kako sačuvati palačinke
Tradicionalno, palačinke se slažu i pažljivo premažu puterom. Nakon prženja palačinke prekrijte tanjirom i krpom kako bi duže ostale vruće i ne bi se osušile. Stvar uzkas piše da će se svježe palačinke u prosjeku držati oko 2-3 dana u providnoj foliji ili posudi u frižideru, a u frižideru punih mjesec dana.