Albin Kurti više nije premijer Kosova. Svoju ostavku na tu funkciju zvanično je podnio danas, a informaciju je potvrdio pismom upućenim Sekretarijatu Skupštine Kosova. Ova odluka dolazi u trenutku kada je u toku konstitutivna sjednica devetog saziva kosovskog parlamenta, čime se formalno otvara novo poglavlje u političkom životu zemlje.
Na sjednici, koja se održava u Skupštini Kosova, izabrani poslanici polažu zakletvu, a na dnevnom redu su i izbor predsjednika Skupštine, kao i potpredsjednika. Prema zakonima Republike Kosovo, nijedna osoba ne može istovremeno obavljati funkcije u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti. To znači da svi koji su ranije obavljali funkcije premijera, ministara ili zamjenika ministara, a izabrani su za poslanike, moraju podnijeti ostavke na svoje ranije funkcije kako bi preuzeli novi mandat.
U skladu s tim, Albin Kurti je odlučio da napusti funkciju premijera kako bi postao poslanik u novom sazivu Skupštine. Ostavku je predao predsjedniku Skupštine, Glauku Konjufci, uz obrazloženje da time poštuje ustavne i zakonske odredbe koje regulišu razdvajanje izvršne i zakonodavne vlasti.
U pismu koje je Kurti uputio predsjedniku Skupštine navodi se da je mandat njegove vlade formalno istekao 23. marta, te da se od tada Vlada nalazi u tehničkom mandatu, odnosno u statusu „vlade u ostavci“. On je takođe podsjetio da je već 27. marta javno izjavio da će podnijeti ostavku i prihvatio obavezu da to učini kako bi mogao preuzeti novu dužnost.
Cijeli tekst pisma glasi:
„Poštovani predsjedniče Skupštine Republike Kosovo, gospodine Glauk Konjufca, od 23. marta, kada je istekao četvorogodišnji mandat naše vlade, Vlada je bila u statusu na funkciji/ostavci. U skladu sa Ustavom i važećim zakonima, izjavom koju sam dao i prihvatio KOZ 27. marta 2025. godine, kao i mojim javnim stavom tog dana, podnosim ostavku zajedno sa Vladinom vladom. Radi polaganja zakletve kao poslanik u Skupštini Republike Kosovo, devetog saziva, takođe zvanično podnosim ostavku na izvršnu funkciju, koja je stupila na snagu navedenog dana u skladu sa Ustavom i zakonima na snazi.“
Ova ostavka nije bila iznenađenje, budući da se već danima spekulisalo o Kurtiijevoj spremnosti da pređe u zakonodavnu vlast. Njegova partija, Pokret Samoopredjeljenje, i dalje ima snažno prisustvo u Skupštini, a Kurti ostaje ključna politička figura, uprkos formalnom napuštanju izvršne funkcije.
Sada, kada je ostavka postala zvanična, politička pažnja preusmjerava se na naredne poteze. Očekuje se formiranje nove vlade, a mandat za sastav izvršne vlasti treba da dodijeli predsjednica Kosova na osnovu parlamentarnih konsultacija. Nije isključeno da će upravo Pokret Samoopredjeljenje predložiti novog premijera, a Kurti bi u tom scenariju mogao imati presudan uticaj iza kulisa, kao politički lider partije.
Kurti je i ranije pokazivao da je spreman poštovati formalne procedure i zakonitost u političkom djelovanju. Njegova odluka da pređe u zakonodavnu vlast može se tumačiti kao dio šire političke strategije, koja uključuje jačanje parlamentarne kontrole i uticaja stranke kroz skupštinske kanale.
Ostaje da se vidi ko će biti predložen za novog mandatara i kako će izgledati nova vlada. U svakom slučaju, promjene su zvanično počele, a ostavka Albina Kurtija označava kraj jednog i početak novog političkog poglavlja u kosovskoj realnosti.
Politička scena Kosova ulazi u novu fazu neizvjesnosti i prilika.